Po chrześcijańsku

Wierzyć? Nie wierzyć? Postąpić jak każe chrześcijańskie sumienie.

Wczorajsza informacja o znalezieniu śladów trotylu wywołała w Polsce spore zamieszanie.  Zwłaszcza że została opublikowana w pośpiechu (nie w całym nakładzie Rzepy), potem ja odwołano, by po paru godzinach uznać, że niczego odwoływać nie było trzeba. W mediach szum. Opinię na ten temat pewnie każdy już jakąś ma. Wydaje mi się jednak, że warto spojrzeć na sprawę nie tylko z perspektywy politycznych sympatii, ale wiary.

Żeby uniknąć zdarzające się często traktowania swoich poglądów jako chrześcijańskich, a poglądów adwersarzy jako z wiarą sprzecznych, warto – zwłaszcza że to Rok Wiary – zajrzeć do Katechizmu Kościoła katolickiego. Tam czytamy: „Informacja przekazywana przez środki społecznego przekazu pozostaje w służbie dobra wspólnego. Społeczeństwo ma prawo do informacji opartej na prawdzie, wolności, sprawiedliwości i solidarności” (KKK 2494).

Tak, mamy prawo, by poznać prawdę o katastrofie smoleńskiej.  W tej sprawie nie raczej ma zastosowania punkt 2488 Katechizmu, gdzie jest mowa o tym, że nie zawsze prawdę należy wyjawiać. Sprawa budzi zbyt wiele kontrowersji i jest źródłem zbyt wielkiego zamieszania, by cokolwiek w tej kwestii ukrywać. Przynosi to więcej szkody niż pożytku. Mamy prawo domagać się, by na ile jest to możliwe, wszystko zostało w tej sprawie wyjaśnione. I by otrzymać rzeczową odpowiedź nawet na najbardziej nieprawdopodobne zarzuty. Zwłaszcza, że z czasem widać, jak wiele popełniono błędów i ile było w sprawie bałaganu i niestaranności.

Jest i druga strona medalu. Sygnalizuje ją już druga część przytoczonego wcześniej punktu katechizmu: „Właściwe... zastosowanie tego prawa (do informacji – AM) domaga się, by co do swego przedmiotu informacja była zawsze prawdziwa i pełna, przy zachowaniu sprawiedliwości i miłości; poza tym, aby co do sposobu była godziwa i odpowiednia, to znaczy przestrzegała święcie zasad moralnych oraz słusznych praw i godności człowieka tak przy zbieraniu wiadomości, jak i przy ogłaszaniu ich. W punkcie 2497 czytamy zaś: „(…) Z tytułu wykonywanego zawodu osoby odpowiedzialne za prasę mają obowiązek przy rozpowszechnianiu informacji służyć prawdzie i nie obrażać miłości. Powinny starać się, by szanować z równą troską istotę faktów i granice krytycznego osądu wobec osób. Nie powinny uciekać się do oszczerstw”.

Warto w tym kontekście przytoczyć jeszcze jeden fragment katechizmu (2477): Poszanowanie dobrego imienia osób zabrania jakiegokolwiek niesprawiedliwego czynu lub słowa, które mogłyby wyrządzić im krzywdę . Staje się winnym: pochopnego sądu, kto nawet milcząco uznaje za prawdziwą - bez dostatecznej podstawy - moralną wadę bliźniego (…).

Nie czuję się kompetentny do narzucania w sprawie ostatnich rewelacji takiego czy innego sposobu ich widzenia. Proszę też pokornie, by nie doszukiwać się w tym co napisałem jakichś podtekstów. Myślę, ze każdy chrześcijanin swoje sumienie ma i potrafi go używać. Chciałem tylko przypomnieć, że Kościół wyraża swoją opinię nie tylko w kwestii przykazania czwartego, piątego i szóstego, ale także ósmego.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Stanisław_Miłosz
  31.10.2012 14:48
  Dziękuję p. Redaktorze, że Pan to przypomniał. Tylko nieustanne wracanie do źródła, czyli wykładnią Doktryny w pigułce, jaką jest Katechizm, chroni przed błądzeniem.
 • Kasia
  01.11.2012 10:46
  A ja się zastanawiam - bo jaka jest prawda, to nie wiem - co będzie, jeśli jakaś zła prawda (np, że zamach czy wina rosjan) wyjdzie na jaw to... co będzie? wojna? Bo przecież Ruscy tego tak nie zostawią... :( Chciałabym znać prawdę i by ukarani byli winni... ale jakie będą potem konsekwencje?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12°C Środa
  rano
  18°C Środa
  dzień
  19°C Środa
  wieczór
  16°C Czwartek
  noc
  wiecej »