Syria: Makabryczne filmy z egzekucji

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka udostępniło w sobotę na swej stronie internetowej nagrania wideo, na których m.in. widać jak proreżimowi bojownicy dokonują egzekucji na jeńcach z szeregów antyrządowych rebeliantów, po czym odcinają im uszy - pisze AFP.

Na pierwszym nagraniu, które zostało nakręcone w lipcu w Latakii w północno-zachodniej Syrii, widać jak śmiejący się do kamery mężczyzna, ubrany w mundur polowy, wymachuje nożem i odciętym uchem. "Oto ucho psa, damy im nauczkę" - mówi mężczyzna, najwyraźniej mając na myśli rebeliantów.

W tym samym nagraniu na dalszym planie - jak precyzuje szef Obserwatorium Rami Abdel Rahman - widać zwłoki siedmiu mężczyzn. Do jednego z ciał podchodzi mężczyzna w ubraniu wojskowym i odcina ucho.

Na drugim nagraniu, nakręconym w lutym w Darze na południu Syrii, pokazano jak grupa napastników - kilku ubranych po cywilnemu, a kilku w mundurach - strzela z broni automatycznej do zebranych mężczyzn, którzy wcześniej przyznali, że są rebeliantami. "Oto uzbrojeni mężczyźni, psy, nieczyści" - mówi jeden z napastników. Drugi odpowiada: "Sfilmujemy ich z ich bronią i zobaczymy, co telewizja Al-Dżazira i Al-Arabija dla nich zrobi".

Szef Syryjskiego Obserwatorium poinformował, że "nagrania otrzymał po tym, jak w czwartek opublikowano film pokazujący egzekucję żołnierzy dokonaną przez rebeliantów".

"Od pierwszego dnia rewolucji (powstania przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi - PAP) reżim popełnia zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, lecz zbrodnie te w żaden sposób nie usprawiedliwiają tych popełnianych przez druga stronę" konfliktu - podkreślił Rami Abdel Rahman, cytowany przez agencję AFP.

W czwartek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka zamieściło na swojej stronie internetowej rozpowszechniane przez bojowników nagranie wideo, pokazujące jak rebelianci biją kilkudziesięciu rannych żołnierzy, następnie strzelają do nich z karabinów, nazywając "psami Szabiha", od nazwy milicji popierającej reżim Asada.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| SYRIA, WOJNA

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
16°C Piątek
rano
23°C Piątek
dzień
26°C Piątek
wieczór
23°C Sobota
noc
wiecej »