Przedstawiciele władz Unii Europejskiej pogratulowali w środę Barackowi Obamie zwycięstwa w wyborach prezydenckich w USA. Wyrazili nadzieję, że UE i Ameryka wzmocnią kontakty i wspólnie zmierzą się z globalnymi wyzwaniami.
"Jestem bardzo szczęśliwy z powodu reelekcji prezydenta Obamy" - oświadczył w pierwszej reakcji na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.
We wspólnym komunikacie z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso Rompuy dodał: "Mamy nadzieję na dalszą bliską współpracę z prezydentem Obamą (...), by wspólnie zmierzyć się z globalnymi wyzwaniami, w tym w sferze bezpieczeństwa i gospodarki".
Van Rompuy i Barroso zapowiedzieli, że współpraca UE z USA będzie dotyczyć "odblokowania potencjału rynku transatlantyckiego" i przypomnieli, że priorytetem zarówno Unii, jak i Ameryki pozostaje pobudzenie wzrostu gospodarczego i stworzenie miejsc pracy.
"Parlament Europejski liczy na zbudowanie mocnych i spójnych relacji transatlantyckich z prezydentem Obamą" - ogłosił szef PE Martin Schulz w komunikacie.
Szef eurogrupy Jean-Claude Juncker ocenił, że współpraca z prezydentem USA wybranym na drugą kadencję będzie łatwiejsza.
"W trakcie drugiej kadencji amerykańscy prezydenci zazwyczaj odkrywają na nowo tożsamość Europy jako całości, a my - USA i Europa - potrzebujemy ścisłej współpracy" - mówił Juncker, wypowiadając się na konferencji prasowej w Singapurze.
Ponadto sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen złożył gratulacje Obamie za pośrednictwem Twittera.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.