Reklama

Prezydent dziękuje śląskiemu Kościołowi

Z okazji przypadającej 7 listopada br. 90. rocznicy utworzenia administracji apostolskiej dla polskiego Śląska Prezydent RP Bronisław Komorowski skierował list do metropolity katowickiego abp Wiktora Skworca.

Reklama

W liście czytamy, że ustanowienie przez papieża Piusa XI administracji apostolskiej dla polskiego Śląska miało wielkie znaczenie zarówno dla Kościoła, dla mieszkańców Śląska, jak i dla państwa polskiego. „Dlatego z okazji jubileuszu 90-lecia przekazuję na ręce Księdza Arcybiskupa wyrazy mojej życzliwości i szacunku dla wszystkich duchownych i wiernych archidiecezji katowickiej” – napisał Prezydent. Dodał: „Jestem przekonany, że warto przypominać tamten czas, gdy Polska, odzyskawszy niepodległość, broniła jej i umacniała młode państwo”.

Bronisław Komorowski zaakcentował, że w tej części Górnego Śląska, która w 1921 roku wróciła do Macierzy, już 7 listopada 1922 roku na mocy papieskiego dekretu powstała odrębna struktura kościelna. „Trzeba podkreślić, że było to działanie zgodne z polskimi oczekiwaniami i potrzebami. Stabilizowało relacje na mapie wyznaniowej, a kościelna administracja w naturalny sposób uzupełniała organizm państwa polskiego” – czytamy w liście.

Według Bronisława Komorowskiego nie sposób pominąć roli księdza Augusta Hlonda, salezjanina i Ślązaka, któremu papież Pius XI powierzył trudną funkcję apostolskiego administratora na tych terenach. „Dzięki swojej wytrwałości, zaangażowaniu i duszpasterskiej pracy w bardzo trudnych warunkach zdobył ogromne zaufanie Ślązaków. Stworzył nie tylko kościelną strukturę, ale i ważną duchową przestrzeń dla polskości. Jego dzieło dopełniła w 1925 roku papieska bulla Vixdum Poloniae Unitas, scalająca tereny Śląska Cieszyńskiego i polskiego Górnego Śląska w diecezję katowicką. Jak było to ważne dla II Rzeczypospolitej, pokazuje fakt, że ksiądz August Hlond wkrótce został Prymasem Polski” – napisał Prezydent.

W dalszej części listu czytamy: „Chcę dziś podziękować za rolę, jaką odegrał Kościół na Górnym Śląsku. Za duszpasterską otwartość i szacunek dla lokalnej tradycji. Za zrozumienie i wsparcie dla integracji mieszkańców Górnego Śląska po wszystkich dziejowych zakrętach i dramatach. Za udział w wielkim dziele odbudowy Rzeczypospolitej. Za wyjątkową wrażliwość na kwestie społeczne, przypominanie o godności ludzkiej pracy, za każdy przejaw tolerancji. Za przenikliwe rozeznanie zagrożeń, jakie niosły nazizm i komunizm. Składam hołd śląskim kapłanom i wiernym, którzy dając świadectwo wierności Kościołowi i Polsce, poświęcili życie. Ich bohaterskie postawy są wymownym znakiem ważnej roli katowickiego Kościoła, który umacniał patriotyczne intencje Ślązaków, mądrze ich wspierał w tym, jak godzić osobową drogę zbawienia z nadrzędnymi celami wspólnoty”.

Prezydent zwrócił uwagę, że dziś żyjemy w państwie nowoczesnym i suwerennym, w czasach, które przed Kościołem stawiają nowe wyzwania. Wyraził jednak głębokie przekonanie, że duchowe i kulturowe dziedzictwo archidiecezji katowickiej jest nadal cennym źródłem inspiracji dla współczesnego katolicyzmu polskiego. Zaznaczył, że Kościół na Górnym Śląsku niezmiennie pełni ważną rolę w kształtowaniu nie tylko duchowej tożsamości mieszkańców tej ziemi, lecz także jej społecznego wizerunku. „Pragnę zapewnić, że dostrzegam i bardzo wysoko cenię ten dorobek - 90 lat posługi to piękny i ważny jubileusz. Księdzu Arcybiskupowi, wszystkim kapłanom i wszystkim wiernym archidiecezji katowickiej życzę wielu radości na pięknej duszpasterskiej drodze i licznych łask Bożej Opatrzności” – czytamy w zakończeniu listu Prezydenta RP skierowanego na ręce metropolity katowickiego.
 

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
wiecej »

Reklama