Jeden z przywódców polskiej kontrreformacji, historyk, pisarz i dyplomata - Marcin Kromer urodził się 500 lat temu w Bieczu. Jego dzieło "Polska" spopularyzowało nasz kraj w XVI-wiecznej Europie. W piątek w Bibliotece Jagiellońskiej odbyła się konferencja przypominająca jego życie.
"Była to postać w tamtym czasie wyjątkową. Choć nie był z urodzenia szlachcicem doszedł do stanowiska biskupa. Działał na różnych polach. Był jednym z przedstawicieli kontrreformacji i jego przyjaźń ze Stanisławem Hozjuszem przyczyniła się do rozwój kontrreformacji w Polsce. Był też dyplomatą na dworze Ferdynanda Habsburga" - mówił PAP o działalności Kromera dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej prof. Zdzisław Pietrzyk.
"Jego niewątpliwą zasługą było napisanie (po łacinie - PAP) dzieł, które mieszkańcom XVI-wiecznej Europy przybliżyły Polskę. Pokazały one, że to państwo zorganizowane tak jak inne, potężne i zasługujące na uwagę"- przypomniał prof. Pietrzyk.
Obchody 500-lecia urodzin Kromera połączone z uroczystościami Święta Niepodległości odbędą się w niedzielę w Bieczu. Pod pomnikiem Kromera złożone zostaną kwiaty, później w kolegiacie Bożego Ciała odprawiona zostanie msza św. po której odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca biskupa.
W kolegiacie odbędzie się także pokaz filmu dokumentalnego "Marcin Kromer - polski Liwiusz" w reż. Jarosława Szmidta według scenariusza Mariusza Wituskiego. Narratorem tej opowieści jest aktor Tomasz Kot. Współproducentem filmu jest starostwo gorlickie.
"Chcemy pokazać, że w takich prowincjonalnych - z dzisiejszego punktu widzenia - środowiskach żyli kiedyś wielcy ludzie, którzy wiele wnieśli do kultury polskiej i europejskiej i odcisnęli swoje piętno w miejscowościach, w których żyli" - mówił w piątek PAP starosta gorlicki Mirosław Wędrychowicz. "Mamy nadzieję, że nakręcony z okazji rocznicy urodzin Kromera film będzie inspiracją dla wielu osób, żeby do Biecza i na ziemię gorlicką przyjechać i te tereny dla siebie odkryć" - dodał.
Marcin Kromer urodził się 11 listopada 1512 r. w Bieczu. Jego ojciec był mieszczaninem, matka szlachcianką. Studiował w Akademii Krakowskiej, gdzie uzyskał tytuł bakalarza, a później także we Włoszech, w Padwie i Bolonii, gdzie zdobył tytuł doktora. W 1542 r. przyjął święcenia kapłańskie, a w 1545 r. po śmierci Piotra Gamrata został sekretarzem króla Zygmunta Augusta.
Prace przy porządkowaniu Archiwum Koronnego były dla Kromera impulsem do napisania dwóch jego najsłynniejszych dzieł: "Polska, czyli o położeniu, obyczajach, urzędach Rzeczypospolitej Królestwa Polskiego" oraz "O pochodzeniu i czynach Polaków ksiąg trzydzieści".
Za prace historyczne Kromer został przez Zygmunta Augusta nobilitowany czyli podniesiony do stanu szlacheckiego. W latach 1558 - 64 był stałym posłem na dworze cesarza Ferdynanda I Habsburga. W 1579 r. został biskupem diecezji warmińskiej, na jego zlecenie wykonane zostały pierwsze mapy Warmii. Zmarł w 1589 r., w wieku 77 lat w Lidzbarku Warmińskim.
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
Według śledczych pożar był wynikiem podpalenia dokonanego na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko, że obecne zapasy żywności wyczerpią się do końca maja.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.
To efekt dwustronnych rozmowach ministerialnych w weekend w Genewie.
„Proszę was, abyście świadomie i odważnie wybrali drogę komunikacji pokoju”
Referendum w sprawie odwołania rady miejskiej jest nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.