Zebrani w stolicy Demokratycznej Republiki Konga przedstawiciele Kościoła z całej Afryki alarmują w sprawie przemocy na wschodzie tego kraju.
Podczas spotkania przewodniczących episkopatów i dyrektorów Caritas z 34 krajów Czarnego Lądu z Papieską Radą „Cor Unum” wystosowano w tej sprawie specjalne oświadczenie. Chodzi o zajęcie miasta Goma przez rebeliantów z ugrupowania M23.
Uczestnicy spotkania w Kinszasie zwracają uwagę na dramatyczny los tysięcy uchodźców w prowincji Kiwu. Pozbawieni jakiejkolwiek ochrony są oni wystawieni na wszelkie rodzaje nadużyć i przemocy ze strony ugrupowań zbrojnych. Ofiarom konfliktu pomaga miejscowa Caritas, korzystając z chwilowego uspokojenia sytuacji, jednak przyszłość jest wciąż niepewna.
Zebrani w Kinszasie biskupi wskazują, że za eskalacją napięcia w regionie stoi sprawa kontroli wydobycia zasobów naturalnych. Dlatego apelują oni o zgodę i współpracę wszystkich grup społecznych oraz o zachowanie integralności Demokratycznej Republiki Konga, a także o wykorzystanie dochodów ze złóż dla dobra wspólnego kraju. Wzywają także wspólnotę międzynarodową o położenie kresu cierpieniom ludności cywilnej.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.