Nad duszpasterstwem migrantów nastawionym na odnowę ewangelizacji dyskutują od 27 do 29 listopada delegaci europejskich episkopatów ds. migracji.
W rozpoczętym wieczorem w Rzymie spotkaniu bierze udział 40 delegatów z 25 krajów. W tematykę obrad wprowadził wczoraj przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących.
Kard. Antonio Maria Vegliò nawiązał do niedawnego Synodu Biskupów o nowej ewangelizacji. Przypomniał, że jego uczestnicy zajęli się też problemami tych, którzy zostali zmuszeni opuścić rodzinny kraj. W orędziu końcowym podkreślili, że ludzie ci – chodzi oczywiście o wierzących w Chrystusa – mogą dawać wkład w duszpasterstwo i w ewangelizację. Szef watykańskiej dykasterii zwrócił uwagę, że zjawisko migracji jest dziś w pewnych częściach świata paląco aktualnym problemem. Dotyczy to szczególnie krajów Unii Europejskiej.
Rzymskie spotkanie zorganizowała Rada Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Przewodniczącym sekcji ds. migracji w jej Komisji Caritas in Veritate jest kard. Josip Bozanić z Zagrzebia. Na otwarciu obrad przypomniał on jedną z propozycji 21. październikowego Synodu Biskupów. Stwierdza się w niej, że emigrantom nie tylko głosi się Ewangelię, ale oni sami mają ją szerzyć we współczesnym świecie.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.