Reklama

Mucha zapowiada zmiany

Zmiany w organizacji sportu powszechnego, szczególnie kierowanego do dzieci i młodzieży oraz w funkcjonowaniu tak zwanych orlików zapowiedziała w poniedziałek minister sportu Joanna Mucha podczas pobytu w Toruniu.

Reklama

Uczestnicy Kongresu Sportu Powszechnego, w którym udział wzięła szefowa resortu, dyskutowali o tym, co zrobić, by zachęcić do systematycznego ruchu najmłodszych obywateli kraju.

"Moje ministerstwo, jeśli chodzi o sport powszechny, podpisuje tysiące umów na bardzo pojedyncze, rozczłonkowane zadania. Chcę, aby kolejne były realizowane jednakowo, wspólnie z samorządami, odpowiednio skoordynowane, aby w efekcie w każdym województwie i w każdej gminie zaproponować takie same programy dostosowane do grup wiekowych" - powiedziała Mucha.

Jako pozytywny przykład współpracy na linii ministerstwo - samorządy wskazała orliki. Zaznaczyła, że zamierza dokonać sporych zmian w zasadach funkcjonowania tych obiektów, szczególnie w odniesieniu do zakresu pracy osób tam zatrudnionych.

"Osoby odpowiedzialne za orliki bardzo często pełnią wiele ról. Z jednej strony są ludźmi otwierającymi i zamykającymi obiekt, z drugiej jednocześnie trenerami i animatorami zajęć. Moim zdaniem, nie jest to najlepsza formuła, jaką możemy sobie wyobrazić. W związku z tym w samych zasadach funkcjonowania orlików należy się spodziewać nowych propozycji i zmian" - dodała Mucha.

Minister przyznała także, iż często spotyka się z sytuacją, gdzie duże pieniądze przeznacza się na wybudowanie i późniejsze utrzymanie konkretnej infrastruktury sportowej, natomiast brakuje środków na organizację na danym obiekcie zajęć i programów dla dzieci i młodzieży. To także ma się wkrótce zmienić.

"Sport to oczko w głowie samorządowych władz województwa. Od 2008 roku przeznaczyliśmy prawie 200 milionów złotych na budowę setek obiektów - orlików, hal i basenów - dzięki którym likwidujemy białe plamy. Te ogromne nakłady już przekładają się na wyniki, o czym najlepiej świadczą rezultaty reprezentantów Kujaw i Pomorza w igrzyskach olimpijskich w Londynie" - podkreślił marszałek województwa Piotr Całbecki, gospodarz toruńskiego kongresu.

W latach 2008-2012 samorząd w regionie wsparł budowę ponad 350 obiektów: 213 orlików, 70 hal i sal sportowych oraz gimnastycznych, 10 stadionów i centrów sportowych, siedem krytych pływalni, 36 boisk piłkarskich i wielofunkcyjnych oraz 20 innych obiektów (m.in. sztuczne lodowisko, tor regatowy, przystań żeglarska).

Aktualnie w Kujawsko-Pomorskiem realizowane są dwie inwestycje dotowane ministerialnymi środkami. W Toruniu trwa budowa hali z bieżnią lekkoatletyczną, natomiast we Włocławku prowadzona jest modernizacja stadionu.

Joanna Mucha odwiedziła też Gałczewo w gminie Golub-Dobrzyń, gdzie obejrzała nowootwartą halę sportową. Jest to jeden z wielu obiektów w regionie, który powstał dzięki środkom z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej oraz wsparciu z budżetu województwa.

Podobne kongresy do tego w Toruniu organizowane są we wszystkich województwach; dyskutuje się między innymi o sporcie powszechnym wśród dzieci i młodzieży, wykorzystaniu infrastruktury i aktywizacji sportowej. Minister spotyka się z samorządowcami, przedstawicielami klubów sportowych oraz działaczami rozmawiając o tym, co i w jakim stopniu powinno ulec zmianom.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
wiecej »

Reklama