W dwumiesięczniku „Arcana” nastąpi pokoleniowa zmiana warty. Założyciel i redaktor naczelny czasopisma prof. Andrzej Nowak oddaje redakcyjny ster w ręce prof. Krzysztofa Szczerskiego.
Wraz nim ustępuje z redakcji tego konserwatywnego krakowskiego czasopisma zastępca naczelnego prof. Maciej Urbanowski. Obydwaj pozostaną stałymi autorami. Ze względu na stan zdrowia odchodzi również prof. Wiesław Paweł Szymański, historyk literatury i krytyk literacki, emerytowany profesor UJ.
Powody przekazania pałeczki w sztafecie pokoleń wyjaśniają w liście otwierającym najnowszy, 108 zeszyt „Arcanów”
„»Arcana« kończą właśnie 18 lat. To wiek umownie przyjmowany jako próg dojrzałości. Tę zaś mierzy czas i gotowość do odejścia. »Arcana« chyba już dojrzały. Znalazły swoje dobre miejsce w pejzażu polskiej refleksji nad kulturą, historią, polityką. Powinny teraz to miejsce poszerzać. Powinny szukać nowych Czytelników, nie roniąc żadnego z tych, których dotąd pozyskały. Do tego potrzebna jest zmiana w redakcyjnej sztafecie” deklarują Nowak i Urbanowski.
Prof. Andrzeja Nowaka (ur. 1960) zastąpi na stanowisku szefa czasopisma dr hab. Krzysztof Szczerski (ur. 1973), politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, b. wiceminister spraw zagranicznych, obecnie poseł na Sejm z listy PiS, zaś sekretarzem redakcji Mikołaj Rysiewicz, doktorant w Instytucie nauk Politycznych UJ u prof. Bogdana Szlachty. W składzie redakcji znajda się również młodzi redaktorzy z internetowego portalu ARCANA: Jakub Maciejewski i Adam Zechenter.
„Z oryginalnego składu zespołu, który podpisywał w końcu 1994 roku 1 numer dwumiesięcznika do druku, pozostaje prezes Wydawnictwa, Zuzanna Dawidowicz, niezmienna gwarantka trwałości naszych przedsięwzięć” – piszą Nowak i Urbanowski. Pozostaną w nim również ci, którzy doszlusowali później: prof. Henryk Głębocki, historyk z UJ, Bogdan Gancarz, historyk i publicysta, redaktor krakowskiego GN i Jan Filip Staniłko z Instytutu Sobieskiego.
„Dziękujemy bardzo naszym Czytelnikom – za ich cierpliwą wierność, prosząc o jej podtrzymanie w kolejnych rocznikach dwumiesięcznika. Mamy nadzieję, że nadal będą znajdować w »Arcanach«, jak to kiedyś ujął w liście do naszej redakcji Zbigniew Herbert – »wiele rzeczy bardzo [im] bliskich, takich, które musiały być powiedziane«. »Arcana« nadal będą brały udział w tej walce, w której błogosławił im Jan Paweł II w liście z 30 lipca 1997 roku – »walce o Polskę wierną swej religijnej i polityczno-kulturowej tradycji« - deklarują Nowak i Urbanowski.
„Ta walka, jak świadczą o tym choćby teksty i rozmowy publikowane w niniejszym numerze, trwa, nie słabnie. I potrzebna jest w niej także ta energia, jaką może skupiać duchowy wysiłek »Arcanów«. Musimy wprowadzać do niej nowe, młodsze siły. Dlatego właśnie – z wielkimi nadziejami i życzeniami powodzenia – przekazujemy od następnego numeru prowadzenie pisma odnowionej redakcji" - dodają.
Pod kierunkiem Andrzeja Nowaka, wybitnego historyka z UJ, Macieja Urbanowskiego i Andrzeja Waśki: profesorów polonistyki UJ, „Arcana” stały się ważnym miejscem debaty publicznej o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Polski.
Mając konserwatywny charakter, nie były jednak nigdy pismem ciasnego doktrynerstwa. Panował tu swoisty ekumenizm. Było miejsce dla ludzi o poglądach centro-prawicowych jak i tych którzy deklarowali zdecydowanie swój silny konserwatyzm i tradycjonalizm. Pismo przyciągało również wybitnych poetów i prozaików wszystkich pokoleń. Wiele miejsca poświęcało historii. „Nowo-stara” redakcja chce utrzymać ten kierunek.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.
Zmiany w przepisach ruchu drogowego skuteczniej zwalczą piratów.
Europoseł zauważył, że znalazł się w sytuacji "dziwacznej". Bo...