Putin porównał Lenina do świętych

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin w poniedziałek nie zgodził się z opinią, że Mauzoleum Włodzimierza Lenina na Placu Czerwonym w Moskwie jest niezgodne z tradycjami historycznymi i religijnymi Rosji.

Prezydent porównał ten grobowiec do Ławry Peczerskiej w Kijowie i monastyru na Świętej Górze Athos w Grecji.

Putin mówił o tym w Moskwie na spotkaniu ze swoimi mężami zaufania z tegorocznych wyborów prezydenckich, pytany o obserwowany wzrost agresywności w społeczeństwie rosyjskim.

W opinii prezydenta jest to spowodowane "utratą tradycyjnych punktów orientacyjnych". "Po rozpadzie Związku Radzieckiego nic w zamian nie otrzymaliśmy. Nawet ideologia komunistyczna czerpała z postulatów religii, a mówiąc konkretnie - kodeks budowniczych komunizmu. Powinniśmy, bez wątpienia, wrócić do korzeni, ale, rzecz jasna, na odpowiednim poziomie" - oświadczył.

"Niektórzy mówią, że mauzoleum jest niezgodne z tradycjami. Dlaczego? Pojedźcie do Ławry Peczerskiej, na Athos. Tam są szczątki świętych. Pod tym względem komuniści przejęli tradycję. Uczynili to mądrze, zgodnie z potrzebami swoich czasów" - dodał Putin, którego cytują agencje RIA-Nowosti i Interfax.

Po rozwiązaniu ZSRR w Moskwie zaczęto mówić o konieczności likwidacji mauzoleum i pochowaniu Lenina zgodnie z jego wolą na Cmentarzu Wołkowskim w Petersburgu. Z postulatem takim wystąpiła m.in. rosyjska Cerkiew prawosławna. Inicjatywę tę poparł ówczesny prezydent Rosji Borys Jelcyn. Jednak ostro sprzeciwili się temu komuniści. W 2001 roku następca Jelcyna - Putin - opowiedział się za zachowaniem grobowca.

W styczniu bieżącego roku rzecznik departamentu gospodarczego Administracji Prezydenta FR Wiktor Chrekow poinformował, że Mauzoleum Lenina pozostanie na Placu Czerwonym, podobnie jak znajdujące się tam groby innych przywódców ZSRR, w tym Józefa Stalina.

Społeczeństwo rosyjskie jest w tej sprawie podzielone. Według najnowszych sondaży za pochowaniem wodza bolszewików opowiada się 56 proc. obywateli FR.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
14°C Czwartek
dzień
15°C Czwartek
wieczór
11°C Piątek
noc
8°C Piątek
rano
wiecej »