Polsko-Rosyjskie Forum

Kolejne spotkanie Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego, którego zadaniem jest budowanie płaszczyzny porozumienia i współpracy między obu krajami, odbędzie się 18 grudnia w Moskwie.

Tematem spotkania będzie polskie i rosyjskie rozumienie wielokulturowości. W spotkaniach Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego uczestniczą twórcy kultury, ludzie mediów, politolodzy oraz politycy z Polski i Rosji.

Pierwsze spotkanie forum odbyło się w 2003 roku w Warszawie, a drugie - w 2004 roku w Petersburgu. Później z powodu ochłodzenia w relacjach dwustronnych w spotkaniach tych nastąpiła przerwa. Forum zostało reaktywowane w 2008 roku z inicjatywy szefów dyplomacji Polski i Rosji - Radosława Sikorskiego i Siergieja Ławowa, a jego sesja odbyła się we wrześniu w Warszawie.

Rządy Polski i Rosji traktują forum jako jedną ze struktur, które mają pomóc w poprawie stosunków dwustronnych. Obradom przewodniczą reżyser Krzysztof Zanussi i były ambasador Rosji w Warszawie Leonid Draczewski.

"Spotkanie zaplanowane na 18 grudnia dotyczyć będzie wielokulturowości, rozumienia tego pojęcia w Rosji i Polsce, stosunku do tego zjawiska. Polskie rozumienie wielokulturowości podobne jest do tego, które popularne jest obecnie na Zachodzie. Myśmy wcześniej przez to przeszli jako Rzeczypospolita wielu narodów. Pewnie dlatego po 1989 roku byliśmy w tej sprawie mniej harcersko entuzjastyczni, niż wielu przedstawicieli Zachodu, którzy do ostatnich dekad wierzyli, że koncepcja wielokulturowości jest cudownym panaceum na wszystkie kłopoty. My wiemy, że to żadne panaceum nie jest" - powiedział  Krzysztof Zanussi.

Ze strony polskiej w spotkaniu 18 grudnia wezmą udział m.in. Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, pisarz Piotr Wojciechowski, publicysta Kazimierz Wójcicki, filozof o. Maciej Zięba, publicysta Grzegorz Górny, poseł do Parlamentu Europejskiego Paweł Kowal oraz filmowcy - Waldemar Krzystek, Dariusz Jabłoński i Krzysztof Zanussi.

Stronę rosyjską reprezentować będą m.in. Leonid Draczewski, Ramazan Abdulatipow - deputowany rosyjskiej Dumy, Wiaczesław Nikonow z fundacji "Russkij Mir", Konstanty Kosaczow - przewodniczący Federalnej Agencji ds. Wspólnoty Niepodległych Państw i Rodaków Mieszkających za Granicą, Wiktor Łoszak - redaktor naczelny tygodnika "Ogoniok", Michaił Szwydkoj - Specjalny Przedstawiciel Prezydenta Rosji ds. Międzynarodowej Współpracy Kulturalnej oraz dziennikarz Nikołaj Swanidze. 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  17°C Środa
  noc
  15°C Środa
  rano
  20°C Środa
  dzień
  21°C Środa
  wieczór
  wiecej »