Rosja wysłała okręty wojenne na Morze Śródziemne, by przygotować ewentualną ewakuację rosyjskich obywateli z Syrii - podał we wtorek Reuters, powołując się na agencję Interfax. Moskwa jest głównym sojusznikiem reżimu prezydenta Baszara el-Asada.
W skład małej flotylli wchodzą dwa okręty desantowe, tankowiec i eskortowiec, które opuściły bałtycki port i płyną w kierunku syryjskiego wybrzeża. Przygotowania do wysłania okrętów prowadzono pośpiesznie i w całkowitej tajemnicy - pisze Reuters, powołując się na Interfax. Agencje nie precyzują, z której bazy wyruszyła flotylla.
Plan ewakuowania Rosjan z ogarniętego wojną kraju jest wyrazem rosnącego niepokoju Moskwy, która obawia się, że postępy armii powstańczej zagrożą wkrótce stolicy Syrii - dodaje Reuters.
Rosyjskie ministerstwo obrony potwierdziło, że okręty płyną ku wybrzeżom Syrii, ale nie sprecyzowało, czy mają się one udać do rosyjskiej bazy marynarki wojennej w syryjskim mieście portowym Tartus - pisze "Le Monde".
Francuski dziennik podaje, powołując się na dane rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych, że w Syrii przebywa od 25 tys. do 30 tys. rosyjskich obywateli.
Dwóch Rosjan zatrudnionych przez prywatną firmę syryjską zostało porwanych w Syrii wraz z pracującym z nimi włoskim inżynierem - poinformował we wtorek rzecznik rosyjskiej ambasady w Syrii.
"Porywacze Rosjan i Włocha skontaktowali się telefonicznie z (zatrudniającą ich) firmą, by zażądać okupu za ich uwolnienie" - podał rosyjski MSZ.
Rosja nie tylko jest najważniejszym sojusznikiem reżimu Asada, ale też sprzedaje Damaszkowi broń - przypomina "Le Monde".
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.