GN: Modlitwa przy wigilijnym stole

W podwójnym świąteczno-noworocznym wydaniu „Gościa Niedzielnego” znajduje się obrazek z modlitwą do odmówienia przed rodzinną kolacją przy wigilijnym stole.

Poza tym w numerze:

Wszechświat ma twarz Dziecka [ks. Dariusz Kowalczyk]

Żłóbek Dzieciątka leży w cieniu krzyża i ofiary. Tajemnica Wcielenia Bożego Syna ukryta jest w tajemnicy Wielkiej Nocy. Pierwsi chrześcijanie przede wszystkim skupiali się na świętowaniu śmierci i zmartwychwstania Jezusa i to dopiero dało początek obchodom pozostałych tajemnic wiary, w tym Bożego Narodzenia. Zostało ono ustanowione dopiero w IV w. w Rzymie. W momencie wcielenia bowiem Jezus rozpoczął drogę uniżenia samego siebie z miłości do ludzi. To wówczas rozpoczyna się droga, której kulminacją są wydarzenia Wielkiej Nocy. Jak wyglądałby świat bez Bożego Narodzenia? – próbę wyobrażenia sobie takiej sytuacji proponuje autor tekstu, jako ćwiczenie przygotowujące do Świąt.

 

Nokaut [rozmowa z Łukaszem Turą]

Był czas, kiedy Łukasz Tura, dziennikarz radia eM, traktował Kościół tak, jak wielu ludzi: jako opresyjną instytucję, która absolutnie nie potrafi zrozumieć człowieka w jego straszliwym pogubieniu i bezczelnie odbiera mu prawo do szczęścia. W rozmowie z Marcinem Jakimowiczem opowiada o chwili, gdy spotkał Boga osobiście. Stało się to „Wtedy, gdy okazało się, że życie to nie jest teoria, to nie jest szermierka słowami (…). To coś więcej: to konkretne decyzje, ból, który wchodzi w twoje życie. Ból którego nie da się zagadać”. Bóg nie usunął cierpienia, ale pokazał, że cierpi razem, że jest blisko. Rozmowa ta to poruszające świadectwo o tym, jak wielką siłę ma osobiste spotkanie z żywym Bogiem.

 

Herezja egoizmu [rozmowa z abp. Gerhardem Ludwigiem Müllerem]

Nowy prefekt Kongregacji Nauki Wiary w rozmowie ze Stefanem Sękowskim zauważa, że egoizm jest współczesną herezją i odpowiada zarówno za konflikty między narodami, jak i za destrukcyjną ideologię antykościelną. Mówi o tym, jak bronić nauki Kościoła w czasach manipulowania opinią publiczną i rozpowszechniania błędnego wizerunku Kościoła. W 50. rocznicę Soboru Watykańskiego II zwraca uwagę na dwa skrajne nurty w Kościele interpretujące to wydarzenie w sposób „heretycki” jego zdaniem. Zaznacza, że istnieje tylko jedna interpretacja soboru w pełnym kontekście wiary katolickiej, należy go rozumieć w świetle „hermeneutyki ciągłości”.

 

Rok 2012 w Kościele, w Polsce, na świecie

Serię komentarzy podsumowujących najistotniejsze wydarzenia mijającego roku w Kościele, w Polsce i na świecie uzupełnia prezentacja najważniejszych zdjęć fotoreporterów „Gościa Niedzielnego”. Wzruszające, refleksyjne, zaskakujące – pokazują momenty, które zapadają w pamięć lub przechodzą do historii. Rocznica objawień maryjnych w Fatimie, przegrana Polski w Euro 2012, tsunami w Japonii pokazane zostały przez pryzmat pojedynczych osób, rzeczy, dzięki czemu można poczuć nastrój konkretnej chwili, zrozumieć wagę danego wydarzenia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
5°C Sobota
rano
4°C Sobota
dzień
4°C Sobota
wieczór
4°C Niedziela
noc
wiecej »