Dyskryminacja, przemoc, terror. W czasie Bożego Narodzenia w niejednym miejscu na świecie chrześcijanie znajdują się w szczególnym niebezpieczeństwie - donosi Dzieło Pomocy Prześladowanym Chrześcijanom „Open Doors” (Otwarte Drzwi).
Taka sytuacja dotyczy północnej Nigerii, gdzie wyznawcy Chrystusa mogą szczególnie obawiać się o swoje życie. Największym zagrożeniem jest tam radykalna sekta islamska "Boko Haram". Przed rokiem doszło tam do fali zamachów terrorystycznych na kościoły i instytucje chrześcijańskie w wyniku których zginęło ok. 100 osób. W jednym tylko ataku na kościół pw. św. Teresy w Madalla zmarło 35 osób a 50 zostało rannych. "Niebezpieczeństwo jest duże, że islamiści i w tym roku uderzą w czasie Bożego Narodzenia" - pisze Open Doors.
Również w innych częściach świata chrześcijanie obawiają się w tym okresie o swoje życie, szczególnie w Iraku, Iranie, Sudanie a także w Indonezji. Tam przed rokiem 24. grudnia ekstremiści na zachodniej Jawie grozili chrześcijanom. "Krzyczeli i grozili nam jeśli spróbujemy świętować Boże Narodzenie" - cytuje "Open Doors" jednego z przedstawicieli protestanckiego Kościoła "Yasmin Church". Już drugi rok miejscowa wspólnota nie może obchodzić świąt, a prywatne budynki wyznawców Chrystusa muszą chronić siły bezpieczeństwa. Solidaryzują się z nimi młodzi muzułmanie z "Ansor", która jest młodzieżowym oddziałem największej muzułmańskiej organizacji w Indonezji "Nahdlatul Ulama". Ale i oni nie mogą wiele im pomóc.
OpenDoorsPL
WALKA JEST REALNOŚCIĄ.avi
"Open Doors" wskazuje także na zagrożenia jako czyhają na chrześcijan w czasie Bożego Narodzenia w innych niemuzułmańskich krajach Azji jak Indie czy Birma.
Założona w 1955 r. organizacja „Open Doors“ wspiera prześladowanych chrześcijan w 50 krajach świata. Zaopatruje ich m. in. w egzemplarze Biblii, kształci przywódców wspólnot, angażuje się w pomoc uwięzionym i wspiera rodziny zamordowanych chrześcijan.
Tradycyjnie na początku stycznia przyszłego roku opublikuje coroczny raport o prześladowaniach wyznawców Chrystusa "Weltverfolgungsindex 2013", który powstaje w oparciu o całoroczny monitoring przestrzegania prawa do wolności religijnej chrześcijan w 50 krajach świata.
Organizacja sporządza dokument na podstawie informacji własnych, doniesieniach innych oraz szacunkach ekspertów. Od dziesięciu lat na pierwszym miejscu tej "listy hańby" jest Korea Północna. Dalej w tegorocznym raporcie znalazły się kolejno: Afganistan, Arabia Saudyjska, Somalia, Iran, Malediwy, Uzbekistan, Jemen, Irak, Pakistan.
OpenDoorsPL
World Watch List 2012 - Światowy Indeks Prześladowań
"Módlcie się za przetrzymywane siostry i braci w wierze. Pomyślcie także o ich rodzinach i o Kościołach, z których pochodzą. Ci chrześcijanie potrzebują zapewnienia, że nie są zostawieni samym sobie. Nie zapominajmy ich, nie opuszczajmy. W niektórych przypadkach mogą Państwo sami do nich napisać listy lub kartki pocieszenia" apeluje organizacja.
Strona Open Doors: http://www.opendoors.pl/
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.