Prezydent Egiptu Mohammed Mursi podpisał nową konstytucję - poinformowano oficjalnie w środę. Nową ustawę zasadniczą, która zdaniem laickiej opozycji może otworzyć drogę do islamizacji kraju, poparło w referendum prawie 64 proc. Egipcjan.
Konstytucja, która wraz z podpisem Mursiego weszła w życie, toruje drogę do wyborów parlamentarnych za mniej więcej dwa miesiące. Obóz prezydencki ma nadzieję, że ustawa pomoże w ustabilizowaniu kraju pogrążonego w chaosie od obalenia w lutym 2011 roku Hosniego Mubaraka.
Mursi twierdzi, że konstytucja, która jest dziełem konstytuanty zdominowanej przez rządzących islamistów z Bractwa Muzułmańskiego, pozwoli mu przede wszystkim skoncentrować się na osłabionej gospodarce kraju.
Premier Hiszam Kandil zapewniał, że w referendum konstytucyjnym, które odbyło się 15 i 22 grudnia, "nie było przegranych", a ustawa będzie służyć "wszystkim Egipcjanom" - mimo tygodni niepokojów politycznych i starć między zwolennikami i przeciwnikami Mursiego.
Natomiast zdaniem laickiej opozycji nowa ustawa zasadnicza stanowi zdradę ideałów egipskiej rewolucji ludowej z 2011 roku. Według opozycji umożliwia ona islamistom wywieranie wpływu na ustawodawstwo i pozostawia mniejszości bez odpowiedniej ochrony prawnej; opozycja obawia się islamizacji kraju poprzez ograniczenia swobód obywatelskich, praw kobiet i wolności mediów. Zwraca się także uwagę na fałszerstwa wyborcze, do których doszło - zdaniem przeciwników Mursiego - w czasie rozpisanego na dwie tury referendum konstytucyjnego. Z tego powodu opozycja zapowiedziała, że będzie domagać się unieważnienia rezultatów plebiscytu.
Konstytucja przyznaje wyższej izbie parlamentu, zdominowanej przez islamistów i mającej dotychczas niewielkie znaczenie polityczne, pełnię władzy ustawodawczej, aż do czasu wyłonienia nowej izby niższej w wyniku wyborów. W sobotę zaplanowano wystąpienie Mursiego w izbie wyższej (Szurze), które zapewne zostanie zdominowane przez sprawy gospodarcze.
Szura zebrała się w środę na pierwszym po przyjęciu konstytucji posiedzeniu, na którym zaprzysiężonych zostało 90 nowych jej członków wyznaczonych przez Mursiego.
Zwycięstwo zwolenników konstytucji w referendum jest trzecią z rzędu wygraną islamistów od obalenia Mubaraka. W ubiegłym roku zwyciężyli oni w wyborach parlamentarnych, a w czerwcu bieżącego roku wynieśli do władzy Mursiego.
Komisja wyborcza poinformowała we wtorek wieczorem, że nową ustawę zasadniczą poparło 63,8 proc. głosujących. Frekwencja wyniosła jedynie ok. 33 proc.
Egipt od prawie dwóch lat zmaga się z trudnościami ekonomicznymi - gwałtownie spadły wpływy z turystyki i zagraniczne inwestycje. Z kolei kryzys polityczny spowodował opóźnienie bardzo oczekiwanej decyzji o pożyczce z Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 4,8 miliarda dolarów. Pożyczka, początkowo planowana na grudzień, zapewne zostanie odłożona przynajmniej do wyborów parlamentarnych w marcu - twierdzą eksperci.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.