Ostatni dzień roku. Czas podsumowań. Co zapamiętaliśmy z tego roku? Każdy zapewne wskaże inne wydarzenie. W tym artykule przyjęliśmy klucz znaczenia.
Zaognił się konflikt w Syrii. W styczniu dochodziło do demonstracji. W grudniu mamy wojnę domową. Świat jest bezradny – Rosja i Chiny wetują kolejne rezolucje ONZ w tej sprawie. W tych warunkach odbyła się bardzo ważna pielgrzymka papieska do sąsiadującego z Syrią Libanu. Do ostatniej chwili zastanawiano się, czy papież pojedzie. Pojechał, by podtrzymać wiarę, nadzieję i miłość wśród chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Na słowach się nie skończyło. Papież wspomógł też finansowo organizacje zajmujące się pomocą ofiarom wojny. Konflikt w Syrii sam się nie rozwiąże. Wymaga interwencji świata. Zdaniem Watykanu: wyłącznie pokojowej. Drugi Irak nie wchodzi w grę.
Działania na rzecz pokoju są najważniejsze, ale to jednak nie wszystko. Konieczna jest także pomoc humanitarna. I tam, gdzie trwa wojna, i tam, gdzie dochodzi do klęsk żywiołowych i tam, gdzie nie pozwala żyć „zwykłe” ubóstwo. Ludzi potrzebujących pomocy jest na świecie coraz więcej. Daleko i blisko. Pomaga i Kościół i organizacje świeckie, ale to ciągle zbyt mało. Z całą pewnością taka pomoc będzie konieczna jeszcze przez lata. Ważne, by pomagać mądrze. By swoją pomocą nie prowokować bierności tych, którzy przede wszystkim sami są odpowiedzialni za swój los.
W Polsce na styku państwo-Kościół w tym roku nieco iskrzyło. Trzeba wspomnieć dwie sprawy, powracające przez cały rok i nadal nie zamknięte. TV Trwam nie otrzymała miejsca na multipleksie. Decyzja wzbudziła oburzenie, zwłaszcza że jej uzasadnienie kłóci się ze zdrowym rozsądkiem. Nie uzyskano zmiany decyzji w postępowaniu odwoławczym przed polskimi sądami, ale droga jeszcze nie została zamknięta – NSA nie rozpatrzyło dotąd skargi kasacyjnej.
Być może jest także nowa szansa: w 2014 roku zwolnią się miejsca po kanałach TVP. Jedno z nich ma być przeznaczone na kanał społeczno-religijny, a w tej kategorii TV Trwam nie ma konkurencji. Media o. Rydzyka są jednak zaniepokojone wypowiedziami przewodniczącego KRRiT, że programy na tym kanale "mają propagować tolerancję i treści ekumeniczne oraz działania w duchu dialogu międzyreligijnego"oraz "wskazywać wartości, wspierać rozwój człowieka i rodziny w wolnym, demokratycznym społeczeństwie". Czy wykluczą TV Trwam? Czy powstanie nowy kanał społeczno-religijny, który zajmie miejsce na multipleksie? Czy TV Trwam wystartuje w konkursie i ostatecznie otrzyma miejsce na MUX1? Dowiemy się w przyszłym roku.
Sprawa druga to kontredans wokół likwidacji Funduszu Kościelnego. Sprawa powraca przez rok i nadal do rozwiązania jest daleko. Warto przypomnieć: nie chodzi tylko o sytuację Kościoła katolickiego, także o inne wspólnoty religijne. Czy w 2013 roku uda się dojść do porozumienia?
Trzeba zauważyć też wydarzenie bardzo pozytywne, choć jego owoce zapewne pojawią się za wiele lat. Mam na myśli Wspólne Przesłanie do Narodów Polski i Rosji. Na konkrety jeszcze było za wcześnie, ale każda droga zaczyna się od pierwszego kroku. Stanęliśmy wobec przeszkody nazwania krzywd – mówił abp Muszyński. Wspólne nazwanie krzywd oznacza także osobiste uznanie win przez każdą ze stron. To trudne, zwłaszcza gdy trwa dążenie do ich „wyceniania”. Czyje są większe? Czy to ważne? Może warto z takiego podejścia zrezygnować?
Trzeba w końcu dostrzec europejskie próby „nawracania” religii za pomocą prawa. W tym roku szeroko dyskutowane były dwie kwestie: zakazu obrzezania dzieci i uboju rytualnego. W obu przypadkach prawo uniemożliwiłoby funkcjonowanie w zgodzie z zasadami religii żydom i muzułmanom. W obu przypadkach propozycje zmian upadły. I oby tak pozostało.
Czytelnikom portalu wiara.pl życzymy, by rok 2013 przyniósł Boże rozwiązania wszystkich spraw i problemów, które stoją przed nami w ostatnim dniu kończącego się roku.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.