- Celem tego spotkania jest konstruktywne kształtowanie stosunków między chrześcijanami a muzułmanami - powiedział KAI rzecznik CCEE Helmut Steindl. Pod hasłem “Chrześcijanie i muzułmanie w Europie. Odpowiedzialność i zobowiązanie religijne w społeczeństwie pluralistycznym” obradować będzie od 12 do 16 września w Sarajewie konferencja zorganizowana przez Radę Konferencji Biskupów Europy (CCEE) i K
Pod hasłem “Chrześcijanie i muzułmanie w Europie. Odpowiedzialność i zobowiązanie religijne w społeczeństwie pluralistycznym” obradować będzie w dniach 12-16 września w Sarajewie konferencja zorganizowana przez Radę Konferencji Biskupów Europy (CCEE) i Konferencję Kościołów Europejskich (KEK). Z tej okazji do Sarajewa przybędzie ponad stu przedstawicieli chrześcijańskich oraz islamu z całej Europy. Będą oni wspólnie dyskutować nad wyzwaniami, wobec których stają pluralistyczne i zsekularyzowane społeczeństwa Europy. Dlatego też, jak głosi komunikat zapowiadający konferencję, problematyka stosunków chrześcijańsko-muzułmańskich nie ograniczy się do specyficznego kontekstu Europy południowo-wschodniej. Omówione zostaną więc centralne problemy związane ze współżyciem tych grup religijnych w całej Europie.
Wśród referentów są m.in. prof. Adnan Silajdzić z Sarajewa, Jean-Luc Brunin z Francji oraz prawosławny arcybiskup Tirany i całej Albanii Anastazy. Konferencja zakończy się wspólną modlitwą w obecności przedstawicieli religijnych wspólnot niechrześcijańskich.
– Celem tego spotkania jest konstruktywne kształtowanie stosunków między chrześcijanami a muzułmanami, powiedział KAI rzecznik CCEE Helmut Steindl. Organizatorzy pragną, by to spotkanie stało się zaczątkiem procesu zbiorowego oczyszczania pamięci wspólnot religijnych. W ciągu 1 400 lat wspólnej historii więcej bowiem było przejawów przemocy oraz wojen niż tolerancji i zrozumienia.
Sarajewo, stolica Bośni-Hercegowiny jako miejsce spotkania, jest z jednej strony symbolem tej gorzkiej historii wzajemnych stosunków, a z drugiej – pokojowego współżycia a także przemocy i braku tolerancji między chrześcijanami a muzułmanami na naszym kontynencie, podkreślił rzecznik CCEE.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.