Chrześcijanie i muzułmanie w Europie

- Celem tego spotkania jest konstruktywne kształtowanie stosunków między chrześcijanami a muzułmanami - powiedział KAI rzecznik CCEE Helmut Steindl. Pod hasłem “Chrześcijanie i muzułmanie w Europie. Odpowiedzialność i zobowiązanie religijne w społeczeństwie pluralistycznym” obradować będzie od 12 do 16 września w Sarajewie konferencja zorganizowana przez Radę Konferencji Biskupów Europy (CCEE) i K

Pod hasłem “Chrześcijanie i muzułmanie w Europie. Odpowiedzialność i zobowiązanie religijne w społeczeństwie pluralistycznym” obradować będzie w dniach 12-16 września w Sarajewie konferencja zorganizowana przez Radę Konferencji Biskupów Europy (CCEE) i Konferencję Kościołów Europejskich (KEK). Z tej okazji do Sarajewa przybędzie ponad stu przedstawicieli chrześcijańskich oraz islamu z całej Europy. Będą oni wspólnie dyskutować nad wyzwaniami, wobec których stają pluralistyczne i zsekularyzowane społeczeństwa Europy. Dlatego też, jak głosi komunikat zapowiadający konferencję, problematyka stosunków chrześcijańsko-muzułmańskich nie ograniczy się do specyficznego kontekstu Europy południowo-wschodniej. Omówione zostaną więc centralne problemy związane ze współżyciem tych grup religijnych w całej Europie.

Wśród referentów są m.in. prof. Adnan Silajdzić z Sarajewa, Jean-Luc Brunin z Francji oraz prawosławny arcybiskup Tirany i całej Albanii Anastazy. Konferencja zakończy się wspólną modlitwą w obecności przedstawicieli religijnych wspólnot niechrześcijańskich.

– Celem tego spotkania jest konstruktywne kształtowanie stosunków między chrześcijanami a muzułmanami, powiedział KAI rzecznik CCEE Helmut Steindl. Organizatorzy pragną, by to spotkanie stało się zaczątkiem procesu zbiorowego oczyszczania pamięci wspólnot religijnych. W ciągu 1 400 lat wspólnej historii więcej bowiem było przejawów przemocy oraz wojen niż tolerancji i zrozumienia.

Sarajewo, stolica Bośni-Hercegowiny jako miejsce spotkania, jest z jednej strony symbolem tej gorzkiej historii wzajemnych stosunków, a z drugiej – pokojowego współżycia a także przemocy i braku tolerancji między chrześcijanami a muzułmanami na naszym kontynencie, podkreślił rzecznik CCEE.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Czwartek
rano
7°C Czwartek
dzień
9°C Czwartek
wieczór
7°C Piątek
noc
wiecej »