![][1]Msze, nabożeństwa, pochody milczenia – Polacy starają się wesprzeć Amerykanów także modlitwą. W wielu kościołach naszego kraju już od wtorku 11 września modlono się za ofiary ataków terrorystycznych. Zapalano świece, składano kwiaty, zapewniano o pamięci. Często ze łzami w oczach. [1]: zdjecia/news/terroryzm17.jpg
Jutro Msza w intencji żywych i tragicznie zmarłych ofiar terroru w Stanach Zjednoczonych odprawiona zostanie w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze o godz. 15.30.
O podobnej uroczystości, tyle że o zasięgu stołecznym, myśli proboszcz parafii św. Stanisława Kostki ks. Zygmunt Malacki. W tutejszym kościele często odprawiane są Msze w intencji naszej ojczyzny. Czy będzie także modlitwa za ojczyznę Amerykanów? Być może zostanie powiązana z sobotnio-niedzielną pielgrzymką ludzi pracy.
W intencji ofiar terrorystycznych zamachów w USA będą modlić się 14 września wierni w Lublinie. Tak postanowił metropolita lubelski abp Józef Życiński, który w święto Podwyższenia Krzyża Świętego odprawi uroczystą Eucharystię. Wieczorem tego dnia w bazylice oo. dominikanów za ofiary zamachów modlić się będzie młodzież, czuwając przed relikwiami Krzyża Świętego.
W związku z sytuacją w USA organizatorzy zaplanowanej na 20 września “Parady dla Jezusa” w Łodzi zmieniają jej charakter. Chcą zjednoczyć się w modlitwie za tych, którzy zginęli w Nowym Jorku i Waszyngtonie. Zamiast parady radości będzie to wielka modlitwa o pokój w Chrystusie.
Od samego początku Amerykanów wspierają modlitwą warszawscy studenci. “Każdą koronkę do Miłosierdzia Bożego o godz. 15 ofiarowujemy w intencji tych, którzy zginęli. Przychodzi na tę modlitwę sporo ludzi. To pomysł wszystkich z duszpasterstwa” – mówi rektor akademickiego kościoła św. Anny ks. Bogdan Bartołd. Za to w niedzielę podczas wszystkich Eucharystii od godz. 8.30 akademicy będą modlić się za ofiary, a ostatnia w tym dniu w stolicy Msza o godz. 21 zostanie odprawiona specjalnie w ich intencji.
Podobnie będzie na terenie diecezji warszawsko-praskiej. W każdej Mszy 16 września będą powierzane Bogu dusze tych, którzy zginęli i będą modlitwy o duchowe wsparcie dla ich bliskich.
Także dominikanie przygotowują specjalne Msze w Warszawie (kościół św. Jacka o godz. 18) i Krakowie (bazylika Świętej Trójcy o godz. 18.15). Po nich wyruszą w milczeniu pochody ze świecami: pod ambasadę amerykańską w Warszawie i konsulat tego kraju w Krakowie.
Obie Msze związane są z apelem, który wystosowała Polska Akcja Humanitarna. Proponuje ona, aby 14 września o godz. 19 w geście solidarności z ofiarami tragedii postawić w oknach świece. “Niesienie pomocy materialnej na razie nie jest możliwe. Uważamy, że w tej chwili najważniejsze jest pokazanie, że jesteśmy gotowi do pomocy i solidarni z dotkniętym nieludzkimi aktami terroru narodem amerykańskim” – czytamy w apelu.
Do podobnej akcji zachęca Rado Plus, tyle że o godz. 20. “Niech zapłonie światło nadziei, bo – jak powiedział Jan Paweł II – «nawet jeśli moce ciemności zdają się brać górę, ostatnie słowo nie należy do zła i śmierci». Przypominamy, że w mrocznych chwilach stanu wojennego, na apel Solidarności świece zapłonęły w oknach Ojca Świętego i prezydenta Reagana” – napisali dziennikarze rozgłośni.
Okazją do wyrażenia solidarności z cierpiącymi będzie także ewangelizacja na rynku w Wodzisławiu. 16 września wystąpią m.in. znane zespoły grające muzykę chrześcijańską: Houk i Trzecia Godzina Dnia. Organizatorzy chcą podczas imprezy przedstawić chrześcijańskie spojrzenie na tę tragedię i głosić nadzieję, płynącą ze zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią. Wystawione będą cztery księgi kondolencyjne, które zostaną później przesłane do ambasady USA w Warszawie. Transparenty ogłaszające koncert będą przewiązane kirem. Początek o godz. 15.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.