Cała Polska modli się za ofiary ataków terrorystycznych w USA

![][1]Msze, nabożeństwa, pochody milczenia – Polacy starają się wesprzeć Amerykanów także modlitwą. W wielu kościołach naszego kraju już od wtorku 11 września modlono się za ofiary ataków terrorystycznych. Zapalano świece, składano kwiaty, zapewniano o pamięci. Często ze łzami w oczach. [1]: zdjecia/news/terroryzm17.jpg

Jutro Msza w intencji żywych i tragicznie zmarłych ofiar terroru w Stanach Zjednoczonych odprawiona zostanie w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze o godz. 15.30.

O podobnej uroczystości, tyle że o zasięgu stołecznym, myśli proboszcz parafii św. Stanisława Kostki ks. Zygmunt Malacki. W tutejszym kościele często odprawiane są Msze w intencji naszej ojczyzny. Czy będzie także modlitwa za ojczyznę Amerykanów? Być może zostanie powiązana z sobotnio-niedzielną pielgrzymką ludzi pracy.

W intencji ofiar terrorystycznych zamachów w USA będą modlić się 14 września wierni w Lublinie. Tak postanowił metropolita lubelski abp Józef Życiński, który w święto Podwyższenia Krzyża Świętego odprawi uroczystą Eucharystię. Wieczorem tego dnia w bazylice oo. dominikanów za ofiary zamachów modlić się będzie młodzież, czuwając przed relikwiami Krzyża Świętego.

W związku z sytuacją w USA organizatorzy zaplanowanej na 20 września “Parady dla Jezusa” w Łodzi zmieniają jej charakter. Chcą zjednoczyć się w modlitwie za tych, którzy zginęli w Nowym Jorku i Waszyngtonie. Zamiast parady radości będzie to wielka modlitwa o pokój w Chrystusie.

Od samego początku Amerykanów wspierają modlitwą warszawscy studenci. “Każdą koronkę do Miłosierdzia Bożego o godz. 15 ofiarowujemy w intencji tych, którzy zginęli. Przychodzi na tę modlitwę sporo ludzi. To pomysł wszystkich z duszpasterstwa” – mówi rektor akademickiego kościoła św. Anny ks. Bogdan Bartołd. Za to w niedzielę podczas wszystkich Eucharystii od godz. 8.30 akademicy będą modlić się za ofiary, a ostatnia w tym dniu w stolicy Msza o godz. 21 zostanie odprawiona specjalnie w ich intencji.

Podobnie będzie na terenie diecezji warszawsko-praskiej. W każdej Mszy 16 września będą powierzane Bogu dusze tych, którzy zginęli i będą modlitwy o duchowe wsparcie dla ich bliskich.

Także dominikanie przygotowują specjalne Msze w Warszawie (kościół św. Jacka o godz. 18) i Krakowie (bazylika Świętej Trójcy o godz. 18.15). Po nich wyruszą w milczeniu pochody ze świecami: pod ambasadę amerykańską w Warszawie i konsulat tego kraju w Krakowie.

Obie Msze związane są z apelem, który wystosowała Polska Akcja Humanitarna. Proponuje ona, aby 14 września o godz. 19 w geście solidarności z ofiarami tragedii postawić w oknach świece. “Niesienie pomocy materialnej na razie nie jest możliwe. Uważamy, że w tej chwili najważniejsze jest pokazanie, że jesteśmy gotowi do pomocy i solidarni z dotkniętym nieludzkimi aktami terroru narodem amerykańskim” – czytamy w apelu.

Do podobnej akcji zachęca Rado Plus, tyle że o godz. 20. “Niech zapłonie światło nadziei, bo – jak powiedział Jan Paweł II – «nawet jeśli moce ciemności zdają się brać górę, ostatnie słowo nie należy do zła i śmierci». Przypominamy, że w mrocznych chwilach stanu wojennego, na apel Solidarności świece zapłonęły w oknach Ojca Świętego i prezydenta Reagana” – napisali dziennikarze rozgłośni.

Okazją do wyrażenia solidarności z cierpiącymi będzie także ewangelizacja na rynku w Wodzisławiu. 16 września wystąpią m.in. znane zespoły grające muzykę chrześcijańską: Houk i Trzecia Godzina Dnia. Organizatorzy chcą podczas imprezy przedstawić chrześcijańskie spojrzenie na tę tragedię i głosić nadzieję, płynącą ze zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią. Wystawione będą cztery księgi kondolencyjne, które zostaną później przesłane do ambasady USA w Warszawie. Transparenty ogłaszające koncert będą przewiązane kirem. Początek o godz. 15.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
5°C Sobota
rano
12°C Sobota
dzień
12°C Sobota
wieczór
9°C Niedziela
noc
wiecej »