Dzień Papieski – po raz pierwszy w Polsce

“Dzielmy się miłością” to motto pierwszego w historii Dnia Papieskiego. Na 14 października zaplanowane są w każdej diecezji imprezy poświęcone Janowi Pawłowi II i kwesta uliczna. W przeddzień odbędzie się międzynarodowa sesja “Pontyfiakat przełomów” i rozdanie nagród “Totus”.

“Dzielmy się miłością” to motto pierwszego w historii Dnia Papieskiego. Na 14 października zaplanowane są w każdej diecezji imprezy poświęcone Janowi Pawłowi II i kwesta uliczna. W przeddzień odbędzie się międzynarodowa sesja “Pontyfiakat przełomów” i rozdanie nagród “Totus”.

Dzień Papieski organizuje fundacja “Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Obchodzony będzie co roku we wszystkich parafiach w niedzielę poprzedzającą 16 października, dzień w którym kard. Karol Wojtyła został Papieżem. Podczas finałowego koncertu Dnia Papieskiego, który odbędzie się w warszawskim Teatrze Wielkim, zebrani wysłuchają transmisji przemówienia Ojca Świętego.

W przeddzień Dnia Papieskiego, 13 października odbędzie się w sali konferencyjnej Sekretariatu Episkopatu Polski sesja “Jan Paweł II. Pontyfikat przełomów”, której organizatorem jest Katolicka Agencja Informacyjna i fundacja “Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Weźmie w niej udział Prymas Polski. Referaty wygłoszą: George Weigel “Jan Paweł II i kryzys humanizmu”, o. prof. Maciej Zięba OP “Papież praw człowieka”, ks. prof. Waldemar Chrostowski “Papież, Żydzi, religia żydowska”, bp Jan Chrapek “W jakiej mierze Jan Paweł II jest przewodnikiem dla Kościoła w Polsce”, Adam Boniecki MIC “Pontyfikat Jana Pawła II jako wyzwanie dla Kościoła w Polsce”. Spotkanie zakończy się dyskusją okrągłego stołu z udziałem wszystkich prelegentów.

“Totus 2001” to nagroda, która przyznana będzie w przeddzień Dnia Papieskiego w trzech kategoriach: promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza; osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej oraz propagowanie nauczania Jana Pawła II.

Dzień Papieski obchodzony będzie we wszystkich polskich diecezjach, np. w szczecińsko-kamieńskiej odbędą się tego dnia uroczystości religijne, pielgrzymka i spotkanie modlitewne na Jasnych Błoniach. Wieczorem zaplanowany jest koncert ewangelizacyjny dla młodzieży na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich.

W archidiecezji poznańskiej otwarta zostanie “Piwnica Farna” pod patronatem Klubu Inteligencji Katolickiej i duszpasterstwa środowisk twórczych. Można będzie obejrzeć filmy Krzysztofa Zanussiego “Z dalekiego kraju” i “Brat naszego Boga”. Na zakończenie Dnia Papieskiego poznaniacy oddadzą hołd ofiarom Czerwca `56.

W archidiecezji gdańskiej odbędzie się koncert w Gdańsku-Oliwie organizowany przez Polską Filharmonię Bałtycką, a we wszystkich parafiach – nabożeństwa różańcowe w intencji Ojca Świętego. W diecezji rzeszowskiej peregrynować będzie kopia cudownego Obrazu Jasnogórskiego. W Warszawie odczytana zostanie 14 października modlitwa powszechna przygotowana na tę okazję, a wieczorem Prymas Polski poprowadzi “Apel Warszawy z Ojcem Świętym”.

Biuro organizacyjne fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia” mieści się przy Skwerze ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego 6, tel. (022) 530 48 28; fax. (22) 530 49 86, e-mail: dzielo@@episkopat.pl

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
4°C Wtorek
rano
7°C Wtorek
dzień
8°C Wtorek
wieczór
6°C Środa
noc
wiecej »