Krajowa Rada Katolików Świeckich: Musimy sami sobie pomagać

![][1]O powszechną pomoc wzajemną w obliczu narastającej biedy zaapelowała Krajowa Rada Katolików Świeckich. To gremium doradcze Konferencji Episkopatu Polski obradowało 19 października w Katowicach. [1]: zdjecia/krks1.gif

O powszechną pomoc wzajemną w obliczu narastającej biedy zaapelowała Krajowa Rada Katolików Świeckich. To gremium doradcze Konferencji Episkopatu Polski obradowało 19 października w Katowicach.

Jak powiedział wiceprzewodniczący Rady Stefan Wilkanowicz, przyjęto zaproponowany przez niego tekst apelu, w którym stwierdza się, że w obecnej sytuacji państwa “należy się liczyć z koniecznością dużych oszczędności budżetowych, a zatem zmniejszenia wydatków na rozmaite formy pomocy dla uboższej części społeczeństwa”. Dlatego potrzebna jest pomoc wzajemna, której ośrodkami mogłyby być parafie. Do apelu dołączona jest propozycja ankiety, której przeprowadzenie w parafii dałoby odpowiedź na pytanie, kto i jakiej pomocy potrzebuje, a także kto może pomocy udzielić.

Podczas obrad Rada wysłuchała także informacji o udziale jej członków w Europejskim Forum Laikatu w Erfurcie oraz w konferencji, zorganizowanej w Budapeszcie przez niemiecką organizację pomocy katolikom w Europie Środkowej i Wschodniej “Renovabis”.

Dyskutowano także nad zintensyfikowaniem prac Rady pomiędzy sesjami. Konkretne posunięcia w tej dziedzinie mają być omówione podczas listopadowego, wspólnego spotkania Rady i Komisji Episkopatu ds. Apostolstwa Świeckich.

20 października członkowie Rady wezmą udział w organizowanej wraz z katowicką Akademię Ekonomiczną konferencji pt. “Społeczne aspekty bezrobocia – skutki i przeciwdziałanie”. Głos zabiorą m.in.: metropolita górnośląski abp Damian Zimoń, rektor Akademii prof. Jan Wojtyła oraz red. Stefan Wilkanowicz z krakowskiego “Znaku”. Sesja odbędzie się w Ośrodku Konferencyjnym Akademii Ekonomicznej w Katowicach, ul. Pułaskiego 25.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
10°C Poniedziałek
wieczór
7°C Wtorek
noc
4°C Wtorek
rano
8°C Wtorek
dzień
wiecej »