![][1]O powszechną pomoc wzajemną w obliczu narastającej biedy zaapelowała Krajowa Rada Katolików Świeckich. To gremium doradcze Konferencji Episkopatu Polski obradowało 19 października w Katowicach. [1]: zdjecia/krks1.gif
O powszechną pomoc wzajemną w obliczu narastającej biedy zaapelowała Krajowa Rada Katolików Świeckich. To gremium doradcze Konferencji Episkopatu Polski obradowało 19 października w Katowicach.
Jak powiedział wiceprzewodniczący Rady Stefan Wilkanowicz, przyjęto zaproponowany przez niego tekst apelu, w którym stwierdza się, że w obecnej sytuacji państwa “należy się liczyć z koniecznością dużych oszczędności budżetowych, a zatem zmniejszenia wydatków na rozmaite formy pomocy dla uboższej części społeczeństwa”. Dlatego potrzebna jest pomoc wzajemna, której ośrodkami mogłyby być parafie. Do apelu dołączona jest propozycja ankiety, której przeprowadzenie w parafii dałoby odpowiedź na pytanie, kto i jakiej pomocy potrzebuje, a także kto może pomocy udzielić.
Podczas obrad Rada wysłuchała także informacji o udziale jej członków w Europejskim Forum Laikatu w Erfurcie oraz w konferencji, zorganizowanej w Budapeszcie przez niemiecką organizację pomocy katolikom w Europie Środkowej i Wschodniej “Renovabis”.
Dyskutowano także nad zintensyfikowaniem prac Rady pomiędzy sesjami. Konkretne posunięcia w tej dziedzinie mają być omówione podczas listopadowego, wspólnego spotkania Rady i Komisji Episkopatu ds. Apostolstwa Świeckich.
20 października członkowie Rady wezmą udział w organizowanej wraz z katowicką Akademię Ekonomiczną konferencji pt. “Społeczne aspekty bezrobocia – skutki i przeciwdziałanie”. Głos zabiorą m.in.: metropolita górnośląski abp Damian Zimoń, rektor Akademii prof. Jan Wojtyła oraz red. Stefan Wilkanowicz z krakowskiego “Znaku”. Sesja odbędzie się w Ośrodku Konferencyjnym Akademii Ekonomicznej w Katowicach, ul. Pułaskiego 25.
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.