Reklama

Spór na Synodzie Biskupów

![][1]“Ataki terrorystyczne na Stany Zjednoczone oraz interwencja zbrojna w Afganistanie były niekiedy przyczyną ostrej wymiany zdań pomiędzy uczestnikami Synodu Biskupów w Watykanie” – ujawnił francuskiej agencji AFP bp Jean Pierre Ricard z Montpellier. [1]: zdjecia/panele/synod1.jpg

Reklama

“Ataki terrorystyczne na Stany Zjednoczone oraz interwencja zbrojna w Afganistanie były niekiedy przyczyną ostrej wymiany zdań pomiędzy uczestnikami Synodu Biskupów w Watykanie” – ujawnił francuskiej agencji AFP bp Jean Pierre Ricard z Montpellier.

Francuski biskup ujawnił, że obok “jednomyślnego potępienia terroryzmu” przez blisko 250 biskupów z całego świata, w zależności od pochodzenia uczestników, w Auli Synodalnej ujawniły się wśród nich “odmienne postawy wobec polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych”. Zwłaszcza biskupi z Trzeciego Świata, m.in. afrykańscy, szereg biskupów azjatyckich oraz patriarchowie z Bliskiego Wschodu mówili o “gorzkich owocach amerykańskiej polityki zagranicznej w ich krajach”. “Biskupi ci domagali się, aby potępieniu terroryzmu towarzyszyła szersza refleksja na temat walki o sprawiedliwość i pokój między różnymi narodami świata” – stwierdził bp Ricard.

W przygotowywanej właśnie pierwszej wersji orędzia Ojcowie Synodalni potępiają nie tylko terroryzm, lecz także nędzę i niesprawiedliwość, w jakiej żyje wiele narodów. Biskupi zastanawiają się jednak, czy należy łączyć oba te tematy. Część biskupów amerykańskich wystąpiła przeciwko wiązaniu tych zagadnień. Dyskusja na ten temat zostanie wznowiona w najbliższym, ostatnim tygodniu obrad, kiedy to zostanie przyjęta ostateczna redakcja orędzia końcowego.

Jak stwierdził bp Ricard, zatroskanie sytuacją międzynarodową “nie wpłynęło bezpośrednio na propozycje, które złożymy Papieżowi na zakończenie Synodu”. “Faktem jest jednak, że propozycje te kładą nacisk na dialog międzyreligijny, a zwłaszcza z islamem. Podkreśla się również potrzebę większej odpowiedzialności biskupa w sprawach społecznych oraz potrzebę jego działania na rzecz pokoju, przeciw wszelkiej formie niesprawiedliwości i naruszaniu praw człowieka” – powiedział AFP francuski hierarcha.

Bp Ricard podkreślił, że odnośnie wewnętrznego funkcjonowania w Kościele wielu biskupów domaga się “poprawy stosunków pomiędzy konferencjami biskupów, a Kurią Rzymską w duchu dialogu i ściślejszej współpracy, a także większego wzajemnego zaufania”.

Biskup zapowiedział, że w końcowym orędziu do wiernych znajdzie się także słowo nadziei związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie.

Obradujące od 30 września w Watykanie zwyczajne zgromadzenie Synodu Biskupów poświęcone misji biskupa na progu trzeciego tysiąclecia zakończy się 27 października.
«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
-1°C Sobota
rano
1°C Sobota
dzień
2°C Sobota
wieczór
0°C Niedziela
noc
wiecej »

Reklama