Raport o wolności religijnej na świecie

Departament Stanu USA opublikował coroczny raport, w którym oceniono poszczególne kraje pod kątem przestrzegania wolności wyznaniowej oraz tolerancji religijnej.

Departament Stanu USA opublikował coroczny raport, w którym oceniono poszczególne kraje pod kątem przestrzegania wolności wyznaniowej oraz tolerancji religijnej.

Przygotowany po raz trzeci przez Biuro Wolności Wyznaniowej Departamentu Stanu USA, coroczny raport przedstawia sytuację międzynarodową w aspekcie polityki poszczególnych państw w stosunku do mniejszości religijnych w tych krajach. Raport obejmuje ocenę sytuacji w okresie od 1 lipca 2000 roku do 30 czerwca 2001 roku i dzieli się na trzy sekcje: negatywną ocenę krajów, w których wolność wyznaniowa jest w różnym stopniu ograniczana, zaobserwowane pozytywne zjawiska w działalności rządów w kierunku zapewniania swobody religijnej oraz podsumowanie działań rządu amerykańskiego we wspieraniu polityki wolności wyznaniowej na świecie.

W pierwszej części wyszczególniono 34 kraje, które podzielono na 5 grup. Pierwszą grupę stanowią kraje o totalitarnym i bezwzględnym podejściu do wyznawców różnych religii, które przemocą wpływają na ograniczenie praktyk religijnych obywateli. Znalazło się tu 7 państw takich jak Afganistan, Birma, Chiny, Kuba, Laos, Północna Korea i Wietnam.

W drugiej części zgrupowano kraje, w których polityka wewnętrzna skierowana jest przeciwko wyznawcom innych religii niż panująca w danym państwie, chociaż dopuszcza ich obecność w ograniczonym zakresie. Należą do niej kraje muzułmańskie takie jak Irak, Iran, Pakistan, Arabia Saudyjska, Sudan, Turkmenistan i Uzbekistan.

Trzecią kategorią objęto państwa, w których władze ignorują problemy nietolerancji religijnej, a są to Egipt, Indie, Indonezja i Nigeria. W czwartej grupie znalazło się 12 krajów, w których prawo skonstruowane jest w sposób wyraźnie faworyzujący jedno wyznanie, kosztem mniejszości religijnych. Umieszczono tu Białoruś, Brunei, Bułgarię, Erytreę, Gruzję, Izrael, Jordan, Malezję, Rumunię, Rosję, Turcję i Jugosławię.

Ostatnią grupę stanowią 4 kraje europejskie: Austria, Belgia, Francja i Niemcy, gdzie zaobserwowano dyskryminację niektórych związków wyznaniowych, ze względu na ich wyraźną odrębność w stosunku do reszty społeczeństwa lub nieodpowiednie zachowanie się niektórych ich przedstawicieli.

W swojej drugiej części raport przedstawił zmiany i zjawiska wpływające korzystnie na respektowanie zasad tolerancji religijnej. Wśród krajów tutaj wyszczególnionych znalazła się Polska, której władze i elity intelektualne, według ekspertów amerykańskich, zaprezentowały prawidłową postawę wobec zaobserwowanych przypadków nietolerancji w stosunku do społeczności żydowskiej. Prawidłowo oceniono działania rządu polskiego w zapobieganiu aktom wandalizmu na cmentarzach i obiektach kultury żydowskiej.

Głównym celem raportu jest przedstawienie rządowi amerykańskiemu informacji o polityce wewnętrznej poszczególnych państw w celu rozważenia możliwości wprowadzenia sankcji gospodarczych i politycznych wobec krajów nie przestrzegających Ogólnej Deklaracji Praw Człowieka uchwalonej przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1948 roku. Jednym z głównych przesłań tejdeklaracji jest prawo do swobodnego wyznawania religii. Raport ma też na celu ocenę działań podjętych przez Stany Zjednoczone poprzez placówki dyplomatyczne w kierunku zapobiegania przypadkom łamania podstawowego prawa człowieka w swobodnego wypowiadania swoich przekonań i wyznawania religii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
14°C Piątek
wieczór
12°C Sobota
noc
9°C Sobota
rano
17°C Sobota
dzień
wiecej »