Rok po wielkim sympozjum międzynarodowym nt. walki z pedofilią w Kościele, odbędzie się 5 lutego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie spotkanie „W kierunku uleczenia i odnowy”. Zostaną na nim przedstawione i ocenione działania podjęte w tej sprawie w minionych miesiącach.
Najpierw zostaną zaprezentowane akta wspomnianego, ubiegłorocznego (6-9 lutego 2012) sympozjum dla biskupów i wyższych przełożonych zakonnych. Przetłumaczono je już na kilka języków: polski, włoski, węgierski, niemiecki, angielski, hiszpański, chorwacki i ukraiński, do których dołączą wkrótce: francuski, portugalski, słowacki i rumuński.
Uczestnicy spotkania zapoznają się też z pierwszymi działaniami ośrodka ochrony dzieci przy Gregorianum. Była wśród nich pierwsza, doroczna konferencja, zorganizowana w dniach 29 października - 1 listopada 2012 r. we Fryzyndze koło Monachium, nt. trudności z komunikacją traumatycznych doświadczeń, jakie przeżyły dziecięce i małoletnie ofiary nadużyć seksualnych.
Przedstawione zostaną również dane zebrane podczas wizyt u partnerów ośrodka w Ameryce Łacińskiej, Afryce, Azji i Europie.
Szczególna uwaga ma być poświęcona przedstawieniu wypracowanego w rzymskim ośrodku programu e-learningu, mającego na celu formację online do zapobiegania przypadkom nadużyć seksualnych, wykrywania ich i prowadzenia spraw z nimi związanych, a także organizacji takich kursów formacyjnych w diecezjach.
Przed spotkaniem odbędzie się konferencja prasowa z udziałem kierujących ośrodkiem ks. Hansa Zollnera i Huberta Liebharta oraz ks. Roberta W. Olivera, nowego promotora sprawiedliwości w Kongregacji Nauki Wiary, zajmującego się w niej przypadkami nadużyć seksualnych w Kościele.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.
W Dar es Salaam w Tanzanii spotkali się przywódcy krajów Afryki Wschodniej.