![][1]Prawosławny patriarcha Jerozolimy Ireneusz I odbył uroczysty ingres do dwóch parafii w Jaffie. Sprawuje on najwyższy urząd w Kościele jerozolimskim od 13 sierpnia, po prawie 9-miesięcznym wakacie na tym stanowisku po śmierci w grudniu ub.r. patriarchy Diodora. [1]: zdjecia/ireneus1.gif
Prawosławny patriarcha Jerozolimy Ireneusz I odbył uroczysty ingres do dwóch parafii w Jaffie. Sprawuje on najwyższy urząd w Kościele jerozolimskim od 13 sierpnia, po prawie 9-miesięcznym wakacie na tym stanowisku po śmierci w grudniu ub.r. patriarchy Diodora.
Zgodnie z prawodawstwem i tradycją prawosławną nowy zwierzchnik kościelny dokonuje uroczystego ingresu do wszystkich parafii i klasztorów pozostających w jego jurysdykcji.
W Jaffie, należącej do aglomeracji Tel Awiwu, patriarcha dopełnił tego obrzędu w parafii św. Jerzego i w historycznym klasztorze św. Michała, położonym w Starym Mieście, tuż nad morzem.
Głowę Kościoła, któremu towarzyszyli arcybiskupi prawosławni z Jerozolimy, powitał biskup Jaffy Damaskinos. W uroczystości wzięli także udział zwierzchnicy innych miejscowych wspólnot chrześcijańskich: melchickej, maronickiej, konwentu koptyjskiego i proboszcz parafii łacińskiej - o. Arturo Vasaturo OFM. Obecni byli przedstawiciele władz miejskich Tel Awiwu. Oprawę liturgiczną zapewnił chór parafialny, a całej uroczystości - drużyny skautów prawosławnych, w tym zespół grający na kobzach i werblach.
Po ingresie patriarcha przyjmował życzenia, a wszystkich
gości, zgodnie z tradycją wschodnią, częstowano kawą i słodyczami.
Prawosławni stanowią w Jaffie największą wspólnotę wśród chrześcijan. Jest ich tu około 3,5 tysiąca, co stanowi 70% miejscowych wyznawców Chrystusa. W Jaffie mieszka jeszcze 20 tys. muzułmanów i ponad 1,5 mln Żydów.
Eparchia w Jaffie powstała przed kilkuset laty, ale w 1948 roku, po powstaniu Państwa Izrael i wyemigrowaniu kilkunastu tysięcy prawosławnych jej działalność została zawieszona. Reaktywowano ją po 50 latach, w 1998 roku, a pierwszym jej rządcą został 18 października 1998 r. 49-letni obecnie bp Damaskinos. Prawosławni w Jaffie prowadzą ożywioną działalność społeczną, mają od kilku lat własną szkołę podstawową i Stowarzyszenie Skautów Prawosławnych.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.