![][1]Prawosławny patriarcha Jerozolimy Ireneusz I odbył uroczysty ingres do dwóch parafii w Jaffie. Sprawuje on najwyższy urząd w Kościele jerozolimskim od 13 sierpnia, po prawie 9-miesięcznym wakacie na tym stanowisku po śmierci w grudniu ub.r. patriarchy Diodora. [1]: zdjecia/ireneus1.gif
Prawosławny patriarcha Jerozolimy Ireneusz I odbył uroczysty ingres do dwóch parafii w Jaffie. Sprawuje on najwyższy urząd w Kościele jerozolimskim od 13 sierpnia, po prawie 9-miesięcznym wakacie na tym stanowisku po śmierci w grudniu ub.r. patriarchy Diodora.
Zgodnie z prawodawstwem i tradycją prawosławną nowy zwierzchnik kościelny dokonuje uroczystego ingresu do wszystkich parafii i klasztorów pozostających w jego jurysdykcji.
W Jaffie, należącej do aglomeracji Tel Awiwu, patriarcha dopełnił tego obrzędu w parafii św. Jerzego i w historycznym klasztorze św. Michała, położonym w Starym Mieście, tuż nad morzem.
Głowę Kościoła, któremu towarzyszyli arcybiskupi prawosławni z Jerozolimy, powitał biskup Jaffy Damaskinos. W uroczystości wzięli także udział zwierzchnicy innych miejscowych wspólnot chrześcijańskich: melchickej, maronickiej, konwentu koptyjskiego i proboszcz parafii łacińskiej - o. Arturo Vasaturo OFM. Obecni byli przedstawiciele władz miejskich Tel Awiwu. Oprawę liturgiczną zapewnił chór parafialny, a całej uroczystości - drużyny skautów prawosławnych, w tym zespół grający na kobzach i werblach.
Po ingresie patriarcha przyjmował życzenia, a wszystkich
gości, zgodnie z tradycją wschodnią, częstowano kawą i słodyczami.
Prawosławni stanowią w Jaffie największą wspólnotę wśród chrześcijan. Jest ich tu około 3,5 tysiąca, co stanowi 70% miejscowych wyznawców Chrystusa. W Jaffie mieszka jeszcze 20 tys. muzułmanów i ponad 1,5 mln Żydów.
Eparchia w Jaffie powstała przed kilkuset laty, ale w 1948 roku, po powstaniu Państwa Izrael i wyemigrowaniu kilkunastu tysięcy prawosławnych jej działalność została zawieszona. Reaktywowano ją po 50 latach, w 1998 roku, a pierwszym jej rządcą został 18 października 1998 r. 49-letni obecnie bp Damaskinos. Prawosławni w Jaffie prowadzą ożywioną działalność społeczną, mają od kilku lat własną szkołę podstawową i Stowarzyszenie Skautów Prawosławnych.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.