Już prawie pięć wieków

![][1]W dniach 11-12 grudnia blisko 6 mln osób wzięło udział w głównych uroczystościach odpustowych ku czci Matki Bożej w Guadalupe na północ od stolicy Meksyku. W tym roku mija 470 lat od objawień maryjnych w tym miejscu, które z czasem uczyniły z niego największy obecnie ośrodek pielgrzymkowy na świecie. Świątynia w Guadalupe powstała, według dawnej [1]: zdjecia/guadalupe1.jpg

W dniach 11-12 grudnia blisko 6 mln osób wzięło udział w głównych uroczystościach odpustowych ku czci Matki Bożej w Guadalupe na północ od stolicy Meksyku. W tym roku mija 470 lat od objawień maryjnych w tym miejscu, które z czasem uczyniły z niego największy obecnie ośrodek pielgrzymkowy na świecie.
W czuwaniu nocnym z 11 na 12 bm. na placu przed bazyliką uczestniczyło ponad 3 mln wiernych, śpiewając pieśni religijne, m.in. tzw. "Las Mańanitas", czyli pieśni poranne (odpowiednik polskich godzinek). Na zakończenie czuwania, które wypadło w 3 miesiące od zamachów w USA, odmówiono modlitwę o pokój na świecie.
W uroczystościach nocnych uczestniczyli liczni czołowi artyści meksykańscy, głównie piosenkarze, aktorzy i dziennikarze. Po występach indywidualnych ku czci Maryi wszyscy wykonawcy odśpiewali z wiernymi "Las Mańanitas" przy wtórze organów z bazyliki.
Większość pątników wyruszyła do sanktuarium wiele dni wcześniej, zwykle 1 grudnia, przemierzając często ponad tysiąc kilometrów autobusami, w większości starymi i niezbyt wygodnymi, samochodami osobowymi i pieszo, niosąc ze sobą ubrania na zmianę, jedzenie, picie a nieraz tylko obraz Matki Bożej z Tepeyac (taki tytuł nosi Maryja z Guadalupe).
Wśród wiernych zwracała uwagę grupa Indian z plemienia Tzotzil ze stanu Chiapas, w którym od wielu lat utrzymuje się napięcie między miejscową ludnością indiańską a rządem centralnym. Po przybyciu na miejsce przywódca grupy - 43-letni José Sántiz Pérez z gminy Natipé Las Casas wezwał swych rodaków, aby modlili się za Chiapas, o pokój, sprawiedliwość i pojednanie.
Podczas uroczystości arcybiskup Miasta Meksyk kard. Norberto Rivera Carrera wezwał wiernych do działań na rzecz zachowania starej bazyliki dla przyszłych pokoleń. Przypomniał, że w ciągu dziesięcioleci Kościół meksykański wzniósł wiele świątyń ku czci Maryi z Tepeyac, ale "takie obiekty jak prastara bazylika i dzisiejsza Świątynia Przebłagalna Chrystusa Króla wymagają szczególnej opieki, aby zapobiec ich zniszczeniu". Kardynał zapowiedział utworzenie fundacji na rzecz promocji kulturalnej Guadalupe, która ma gromadzić środki na konserwację tego miejsca.
9 grudnia metropolita Miasta Meksyk oświadczył, że 20 bm. prawdopodobnie Ojciec Święty zatwierdzi dekret o oficjalnym uznaniu cudu przypisywanego wstawiennictwu bł. Jana Dydaka (Juana Diego), co powinno otworzyć drogę do ogłoszenia go w przyszłym roku świętym.
Świątynia w Guadalupe powstała, według dawnej tradycji, w miejscu, w którym Indianin bł. Jan Dydak ujrzał w 1531 r. Matkę Bożą, która m.in. poleciła, aby w tym miejscu stanął poświęcony Jej kościół. Jako pamiątkę i świadectwo objawienia pozostawiła mu dużą chustę, jaką do dzisiaj noszą miejscowe wieśniaczki, z odciśniętym Jej wizerunkiem. Obecna bazylika została wzniesiona w r. 1709. Późniejsze wstrząsy sejsmiczne uszkodziły jednak z czasem fundamenty, toteż w latach 1974-76 zbudowano obok dotychczasowej świątyni nowoczesny kościół.
Guadalupe, do którego w ostatnich latach przybywa do 20 mln pielgrzymów rocznie, jest obecnie największym pod tym względem sanktuarium na świecie. Trzykrotnie (w latach 1979, 1990 i 1999) odwiedzał to miejsce Jan Paweł II. W styczniu 1999 r. ogłosił on tutejszą Matkę Bożą patronką całej Ameryki.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
14°C Piątek
wieczór
12°C Sobota
noc
9°C Sobota
rano
17°C Sobota
dzień
wiecej »