![][1]Jan Paweł II wezwał wyznawców wszystkich religii świata, aby 24 stycznia br. włączyli się do modlitwy o pokój. Podczas przemówienia poprzedzającego modlitwę Anioł Pański Ojciec Święty przypomniał, że "wszyscy ludzie dobrej woli są wezwani do budowania pokoju". W tym dniu Papież i przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich i religii spotkają s [1]: zdjecia/papaokno1.jpg
Drodzy Bracia i Siostry!
1. Po tragicznym zamachu z 11 września ub.r., który wciąż mamy w pamięci, oraz w obliczu groźby nowych konfliktów, wierzący pragną wzmóc gorliwą modlitwę o pokój, albowiem jest on przede wszystkim darem Boga. W takim kontekście sytuuje się Dzień modlitwy i postu 14 grudnia ub. roku, do którego przyłączyło się bardzo dużo osób, jak również Dzień modlitwy o pokój, który odbędzie się w Asyżu 24 stycznia. Wezmą w nim udział przedstawiciele rozlicznych wyznań chrześcijańskich i innych religii. W ten sposób powtórzy się doświadczenie z 27 października 1986 roku, gdy po raz pierwszy w murach miasta świętego Franciszka zebrali się przedstawiciele religii świata, aby zanosić do Nieba żarliwe błaganie o pokój.
2. Od tamtej pory nowy duch - nazywany często 'duchem Asyżu' - ożywia dialog między religiami i wiąże go w sposób nierozerwalny z zaangażowaniem na rzecz sprawiedliwości, ochrony stworzenia i pokoju. Dzień modlitwy o pokój nie jest w żadnej mierze wyrazem synkretyzmu religijnego. Każda grupa religijna bowiem modlić się będzie w oddzielnym miejscu, zgodnie z własną wiarą, swoim językiem, tradycją i przy pełnym poszanowaniu dla innych. Tym, co zjednoczy wszystkich uczestników, jest pewność, że pokój jest darem Boga. Każdy wierzący wie, iż został wezwany do tego, ażeby być budowniczym pokoju.
Na tej podstawie mężczyźni i kobiety należący do różnych religii nie tylko mogą ze sobą współpracować, ale muszą coraz bardziej się angażować w obronę i promocję faktycznego uznania praw ludzkich, co jest niezbędnym warunkiem autentycznego i trwałego pokoju. W obliczu przemocy, która w tych dniach szaleje w tak wielu regionach Ziemi, odczuwają oni potrzebę ukazania, że religie są czynnikiem solidarności, zadając kłam i izolując tych, którzy instrumentalizują imię Boga do celów, które w rzeczywistości Go obrażają.
3. W przyszły czwartek, jak Bóg da, odbędziemy razem pielgrzymkę pociągiem, idąc za przykładem błogosławionego Jana XXIII, który udał się do Loreto i Asyżu 4 października 1962. Wierzących i ludzi dobrej woli na całym świecie zachęcam, by przyłączyli się do tej pielgrzymki, albowiem wszyscy wezwani jesteśmy do wspólnego budowania pokoju. Do przyłączenia się do nas chciałbym szczególnie zaprosić wspólnoty zakonne i monastyczne, zwłaszcza klauzurowe, jak również dzieci, chorych i ludzi w podeszłym wieku.
Niechaj Maryja Królowa Pokoju wyjedna dla ludzkości bezcenny dar pokoju i pomoże nam być w każdym środowisku, za przykładem św. Franciszka, narzędziem tego pokoju, który tylko Bóg może ofiarować.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.