Pierwsze wspólne sympozjum naukowe katolików i prawosławnych rozpoczęło się 25 stycznia w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku. Spotkanie odbywa się pod hasłem "Duchowość chrześcijańskiego wschodu i zachodu".
Pierwsze wspólne sympozjum naukowe katolików i prawosławnych rozpoczęło się 25 stycznia w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku. Spotkanie odbywa się pod hasłem "Duchowość chrześcijańskiego wschodu i zachodu".
- Jest to bardzo ważny krok na drodze ekumenizmu - powiedział KAI ks. infułat Zygmunt Lewicki, przewodniczący komisji ekumenicznej archidiecezji białostockiej. Jego zdaniem choć duchowości Wschodu i Zachodu różnią się tak, jak różnią się obie kultury, jednak nie jest to przeszkodą we wzajemnej miłości. Dodał, że duchowość Zachodu korzysta z duchowości Wschodu np. w kwestii życia monastycznego.
Ks. prof. dr hab. Sawa (Hrycuniak), kierownik Katedry Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku, podczas uroczystego otwarcia sympozjum uznał je za wielkie wydarzenie. - To dowód na działanie Duch św. - stwierdził Sawa.
O istocie życia monastycznego mówił w swoim referacie ks. Ihumen dr Paisjusz (Martyniuk), wicerektor Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Ks. mgr Doroteusz Sawicki, pracownik naukowy Katedry, mówił na temat wpływu modlitwy Jezusowej na rozwój duchowości. Ks. prof. dr hab. Stanisław Urbański, dziekan wydziały teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie wygłosił referat o obliczach duchowości Kościoła Zachodniego.
Na zakończenie obrad uczestnicy będą mogli obejrzeć w salach Centrum Kultury Prawosławnej wystawę kilkudziesięciu zdjęć ilustrujących życie monastyczne na Świętej Górze Athos.
Jutro o godz. 9 w gmachu kina "Ton" rozpocznie się drugi dzień sympozjum. Debatę otworzy bp Edward Ozorowski, kierownik Katedry Teologii Katolickiej. O tym, jakiej duchowości potrzebuje zjednoczona Europa będzie mówił metropolita lubelski abp Józef Życiński. Na temat duchowości chrześcijańskiej w rozumieniu Sługi Bożego ks. Michała Sopoćki będzie mówił ks. dr Krzysztof Nitkiewicz z Kongregacji do spraw Kościołów Wschodnich w Rzymie. Rektor Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie ks. dr Jerzy Tofiluk wygłosi referat na temat wpływu hezychazmu na rozwój duchowości (hezychazm realizował ideę "spoczynku" w Bogu przez mechaniczne odmawianie modlitw, bicie pokłonów, koncentrację wzroku i wstrzymywanie oddechu).
Sympozjum zorganizowała Katedra Teologii Katolickiej i Katedra Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku. Jest to jeden z elementów obchodów Tygodnia Ekumenicznego w archidiecezji białostockiej. W piątek obrady odbywają się w Centrum Kultury Prawosławnej. W sobotę gospodarzem obrad będzie Kościół katolicki.
Na sympozjum przybyli: metropolita białostocki Wojciech Ziemba i jego biskup pomocniczy Edward Ozorowski, prawosławny metropolita Warszawy i całej Polski Sawa, ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej Jakub, biskup bielski Grzegorz oraz rektorzy i pracownicy Uniwersytetu w Białymstoku i innych wyższych uczelni.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.