Do niedawnego spotkania modlitewnego w Asyżu nawiązał Jan Paweł II w rozważaniach przed niedzielną modlitwą Anioł Pański prowadzoną z okna swej rezydencji w Watykanie. Po odmówieniu modlitwy i udzieleniu błogosławieństwa licznie zgromadzonym wiernym na Placu św. Piotra Ojciec Święty pozdrowił też ok. 8 tys. młodych z Włoskiej Akcji Katolickiej diecezji rzymskiej, którzy przybyli na spotkanie wraz
Najdrożsi Bracia i Siostry!
1. Przeżywam jeszcze emocje związane z Dniem Modlitwy o Pokój w Asyżu w miniony czwartek [24 stycznia]. "Nigdy więcej wojny! Nigdy więcej terroryzmu! Niech każda religia niesie na ziemię w imię Boga sprawiedliwość i pokój, przebaczenie i życie, miłość!". Jest to uroczyste wezwanie, które wraz z przywódcami różnych religii skierowałem do ludzi naszych czasów, odrzucając z całą mocą pokusę rozwiązywania poważnych problemów ludzkości z użyciem broni i przemocy. Postawiliśmy tym samym kolejny kamień milowy na drodze budowania cywilizacji pokoju i miłości.
Chciałbym dzisiaj jeszcze raz podziękować zwierzchnikom religijnym, którzy odpowiedzieli na moje zaproszenie. W Asyżu wspólnie potwierdziliśmy ponownie, że zadaniem religii jest sprzyjanie, we wzajemnym poszanowaniu, pokojowemu współżyciu między narodami i kulturami. Wyrażam ponadto swoją wielką wdzięczność całemu ludowi wierzących, niezliczonym osobom ze wszystkich części świata, którzy towarzyszyli nam swym wsparciem duchowym, jak również tym wszystkim, którzy - stojąc nawet z dala od religii - podzielali "ducha" tego szczególnego Dnia i są gotowi zaangażować się w obronę i popieranie prawdziwych wartości ludzkich.
2. Szczególnie myślę teraz o młodych, którzy z typowym dla siebie entuzjazmem ożywili miasto św. Franciszka z okazji tego spotkania. To im, nowym pokoleniom, powierzam przyszłość świata.
Dlatego cieszę się, że w kilka dni po Spotkaniu w Asyżu przybyli na Plac św. Piotra młodzi z Akcji Katolickiej Rzymu w towarzystwie kardynała wikariusza Camillo Ruiniego, aby obchodzić swój Dzień Pokoju. Dwaj z nich, którzy stoją tu obok mnie, za chwilę wypuszczą w niebo dwie gołębice, symbol pokoju. Jest to znaczący gest, poświęcony tym dzieciom, które niestety ciągle jeszcze są ofiarami wojen i rażącej niesprawiedliwości. Niech zaangażowanie wszystkich zapewni poszanowanie podstawowych praw każdego bytu ludzkiego, jaki rodzi się na Ziemi.
3. Wśród praw człowieka, których należy bronić i wspierać, jest prawo do pomocy lekarskiej, której ciągle jeszcze brakuje lub prawie nieobecnej w wielu miejscach naszej planety. Nadal szerzą się choroby, które na papierze miały być zlikwidowane, jak np. choroba Hansena, zwana potocznie trądem. Dzisiejszy Światowy Dzień Trędowatych przyczynia się do uświadomienia opinii publicznej na wszystkich dotkniętych tą chorobą oraz do zachęcania do wysiłków, aby całkowicie ją zwyciężyć.
Niech Najświętsza Maryja Panna ze swoją macierzyńską opieką będzie pociechą dla tych naszych chorych braci. Ją, Matkę Nadziei, chcemy prosić, aby sprawiła, że zakiełkują nasiona nadziei, które w tych dniach zostały zasiane w sercach tak wielu ludzi. Niech Maryja pomaga nam budować prawdziwy i trwały pokój.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.