"Kard. Glemp walczył o człowieka i o świat"

Trzydniowe uroczystości pogrzebowe śp. kard. Józefa Glempa rozpoczęły się w sobotę 26 stycznia w kościele sióstr wizytek.

Do kościoła sióstr wizytek przy Krakowskim Przedmieściu 34 o 10.30 wniesiono trumnę z ciałem śp. Prymasa-seniora. Pół godziny później rozpoczęła się Msza św. żałobna koncelebrowana przez profesorów i wychowawców Wyższego Metropolitarnego Seminarium Duchownego pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pikusa. - Śp. kardynała można porównać do Hioba. Tak jak on, cierpliwie znosił, gdy stopniowo w wyniku kolejnych reform, „odejmowano” mu kolejne funkcje i obowiązki, stopniowo też w ostatnich latach życia wycofywał się z życia publicznego. Po ludzku coś tracił, ale wierzył, że zmiany, które się dokonują są na lepsze. Nie narzekał - powiedział podczas homilii bp Tadeusz Pikus.

Nawiązując do Ewangelii o ziarnie pszenicy biskup powiedział, że dobre umieranie trawa całe życie i wyraża się w miłości i oddaniu innym. - Nie zauważyłem, by Prymas, choć czasami był stanowczy i miał swoje zdanie, walczył przeciw człowiekowi. On walczył o człowieka i świat. W tym wymiarze realizował misję, jaką zlecił mu Chrystus - powiedział. I dodał: – Walczył przeciwko złu, nie odpowiadał przemocą na przemoc, lecz zwyciężał przemoc łagodnością.

W uroczystości w kościele przy Krakowskim Przedmieściu uczestniczą także: biskup kaliski Edward Janiak, ordynariusz diecezji witebskiej bp Władysław Blin oraz abp Marek Solczyński, nuncjusz apostolski w Gruzji, Armenii i Azerbejdżanie, klerycy z trzech stołecznych seminariów, siostry zakonne, zgromadzenia religijne, poczty sztandarowe oraz wielu mieszkańców Warszawy. - Odejście kard. Glempa przeżywa wiele środowisk w Kościele powszechnym, był bowiem postacią znaną i w kraju i poza granicami – mówił na początku Mszy św. Bp Pikus.

Hołd zmarłemu będzie można oddawać przez cały dzień. O godz. 15 w kościele odbędzie się żałobna liturgia duchowieństwa greko-katolickiego pod przewodnictwem abp. Jana Martyniaka. Godzinę później nieszporami będą modlić się siostry wizytki wraz z przybyłymi zgromadzeniami. O godz. 18 czuwać przy ciele Zmarłego będzie Neokatechumenat. O 20.30 modlitwę brewiarzową przy trumnie odmówią warszawscy seminarzyści.

W niedzielę około 8.20 trumna z ciałem kardynała zostanie przewieziona do bazyliki Świętego Krzyża. Tam uroczystość pogrzebowe będą kontynuowane - o godz. 9 odbędzie się  Msza św. radiowa, do godz. 16 będzie możliwość indywidualnej modlitwy za zmarłego Prymasa-seniora. O godz. 16 zostanie odprawiona Msza św. żałobna pod przewodnictwem Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce, koncelebrowana przez kapłanów archidiecezji warszawskiej z udziałem biskupów. Kazanie wygłosi ks. Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Po Mszy św. kondukt żałobny z ciałem kard. Józefa Glempa przejdzie Krakowskim Przedmieściem do archikatedry św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście. Tam wierni będą mogli modlić się do godz. 22. 

Główne uroczystości pogrzebowe będą miały miejsce w poniedziałek 28 stycznia. O godz. 11 w bazylice archikatedralnej metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz odprawi Mszę św., kazanie wygłosi prymas Polski Józef Kowalczyk.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
13°C Sobota
rano
15°C Sobota
dzień
15°C Sobota
wieczór
13°C Niedziela
noc
wiecej »