Kościół dwa razy o Internecie

Papieska Rada Środków Społecznego Przekazu wydała ogłosiła dziś dwa dokumenty dotyczące internetu. Jeden z nich stanowczo ucina dyskusję wokół udzielania sakramentów w wirtualnej sieci. Pierwszy z ogłoszonych właśnie tekstów zatytułowano "Etyka w Internecie". Drugi z dokumentów Papieskiej Rady zatytułowano "Kościół i Internet". Podkreśla się tam, że "Kościół musi zrozumieć Internet".

Papieska Rada Środków Społecznego Przekazu wydała ogłosiła dziś dwa dokumenty dotyczące internetu. Jeden z nich stanowczo ucina dyskusję wokół udzielania sakramentów w wirtualnej sieci.

Pierwszy z ogłoszonych właśnie tekstów zatytułowano "Etyka w Internecie". "W dokumencie tym przedstawiamy katolicki punkt widzenia na Internet jako punkt wyjścia do udziału Kościoła w dialogu z innymi kręgami społeczeństwa, zwłaszcza z innymi grupami religijnymi, na temat ewolucji i wykorzystania tego cudownego narzędzia techniki. Internet dobrze służy dzisiejszemu człowiekowi i daje nadzieję, że będzie służyć jeszcze lepiej. Wszelako nie ulega wątpliwości, że może także wyrządzić wiele zła. Dobro i zło, jakie przyniesie, zależeć będzie od niektórych wyborów, przy których podjęciu Kościół służy na dwa bardzo ważne sposoby: swoim zaangażowaniem na rzecz godności osoby ludzkiej i swoją długą tradycją moralnej mądrości", czytamy we wstępie do bardziej szczegółowych rozważań.

Są one, zgodnie z tytułem dokumentu, natury moralnej. Zwraca się więc uwagę, że "technologia ta może być narzędziem rozwiązania ludzkich problemów, służąc integralnemu rozwojowi osób, stwarzając świat rządzony przez sprawiedliwość, pokój i miłość" i wyraża - podobnie jak w dokumencie "Kościół i Internet" - ufność, że będzie on "źródłem dobrodziejstw dla rasy ludzkiej", ale dopiero wtedy, gdy "rozwiązane zostaną istniejące problemy".

Zanim przystąpili do ich wyliczenia, autorzy dokumentu watykańskiego wymienili jak zawsze plusy Internetu. Są nimi: natychmiastowy przekaz, zasięg ogólnoświatowy, decentralizacja, interaktywność, nieskończona pojemność jeśli chodzi o treści, elastyczność, łatwość w obsłudze. Sieć jest również egalitarna, dostępny praktycznie dla każdego. Pozwala zachować anonimowość.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
30°C Wtorek
dzień
30°C Wtorek
wieczór
24°C Środa
noc
19°C Środa
rano
wiecej »