Reklama

Przybył negocjator

Do Jerozolimy przybył 1 maja po południu specjalny wysłannik Jana Pawła II - kard. Roger Etchegaray. Jego misja ma na celu znalezienie rozwiązania kryzysu w Bazylice Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Kardynał zatrzymał się w siedzibie delegata apostolskiego w Jerozolimie abp. Pietro Sambiego. Podczas kilkudniowego pobytu w Ziemi Świętej gość z Watykanu spotka się z przywódcami izraelskimi i pa

Reklama

Do Jerozolimy przybył 1 maja po południu specjalny wysłannik Jana Pawła II - kard. Roger Etchegaray. Jego misja ma na celu znalezienie rozwiązania kryzysu w Bazylice Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Kardynał zatrzymał się w siedzibie delegata apostolskiego w Jerozolimie abp. Pietro Sambiego.
Podczas kilkudniowego pobytu w Ziemi Świętej gość z Watykanu spotka się z przywódcami izraelskimi i palestyńskimi, którym wręczy listy od Jana Pawła II. Będzie też rozmawiał z franciszkanami z Kustodii Ziemi Świętej, łacińskim patriarchą Jerozolimy abp Michelem Sabbahem. Zwierzchnikom miejscowych Kościołów prawosławnych przekaże papieskie życzenia z okazji obchodzonych w tym czasie przez chrześcijan wschodnich Świąt Wielkanocnych.

Już trzydzieści dni wojsko izraelskie otacza kompleks bazyliki betlejemskiej. Ukryło się w niej 2 kwietnia ponad dwustu Palestyńczyków, z których kilkudziesięciu jest uzbrojonych. W trzech klasztorach przy bazylice znajduje się ponad trzydziestu franciszkanów i kilka katolickich sióstr zakonnych oraz po kilku mnichów ormiańskich i prawosławnych.

Dotychczas kompleks bazyliki opuściły - według źródeł izraelskich - 82 osoby. Wojsko uważa, że w bazylice jest jeszcze około 140 Palestyńczyków, przy czym wśród uzbrojonych jest około 30-40 poszukiwanych i oskarżonych przez Izrael o działalność zbrojną i zamachy przeciw ludności żydowskiej.
Spornym punktem w prowadzonych i ciągle przerywanych rokowaniach izraelsko-palestyńskich jest właśnie los tych uzbrojonych i poszukiwanych Palestyńczyków, należących do różnych sił bezpieczeństwa i organizacji zbrojnych.

Izrael chce ich aresztować i postawić przed sądem lub wydalić z kraju. Strona palestyńska proponuje natomiast przewiezienie ich - po wyjściu z bazyliki i złożeniu przez nich broni - do Strefy Gazy.
Z misją kardynała Etchegaraya wiąże się umiarkowane nadzieje na rozwiązanie konfliktu w bazylice. Izrael nie godził się dotychczas na udział w rozmowach strony kościelnej. W Kustodii Ziemi Świętej w Jerozolimie przypuszcza się, że w związku z przybyciem papieskiego wysłannika Izrael może - w najlepszym razie - uczynić gest dobrej woli i zgodzić się na wypuszczenie z zespołu świątynnego kolejnej grupy palestyńskich cywili. Mało prawdopodobne jest natomiast, że władze izraelskie zrezygnują z głównego żądania - aresztowania i osądzenia uzbrojonych Palestyńczyków.

W niedzielę 5 maja wysłannik Jana Pawła II będzie może przewodniczył pontyfikalnej Mszy św. w konkatedrze Najświętszego Imienia Jezus w Jerozolimie. Kanclerz Patriarchatu Łacińskiego, ks. Raed Abusahlia powiedział KAI, że gdyby w ciągu najbliższych dni udało się rozwiązać konflikt w bazylice, to kard. Etchegaray będzie przewodniczył Mszy św. w niedzielę w Betlejem, we franciszkańskim kościele pw. św. Katarzyny, przylegającym do Bazyliki Narodzenia Pańskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
2°C Sobota
dzień
wiecej »

Reklama