Reklama

Sto tysięcy ampułek i wiosełek

Po sto tysięcy ampułek z białym winem z Ziemi Świętej i wiosełek z autografem Papieża oraz 150 tysięcy mosiężnych medalików z wizerunkiem Matki Bożej przygotowano dla uczestników Ogólnopolskiego Spotkania Młodych nad Jeziorem Lednickim koło Gniezna. W tym roku odbędzie się ono już po raz szósty w dniach 18 i 19 maja. Spotkanie tegoroczne połączone zostanie ze świętowaniem przypadających w tym dniu

Reklama

Po sto tysięcy ampułek z białym winem z Ziemi Świętej i wiosełek z autografem Papieża oraz 150 tysięcy mosiężnych medalików z wizerunkiem Matki Bożej przygotowano dla uczestników Ogólnopolskiego Spotkania Młodych nad Jeziorem Lednickim koło Gniezna. W tym roku odbędzie się ono już po raz szósty w dniach 18 i 19 maja. Spotkanie tegoroczne połączone zostanie ze świętowaniem przypadających w tym dniu 82. urodzin Jana Pawła II.

Głównym motywem nabożeństwa będzie rozważanie opisanych w Ewangelii św. Jana godów weselnych w Kanie Galilejskiej, podczas których Jezus dokonał pierwszego cudu, przemieniając wodę w wino. "Glinianymi stągwiami wypełnionymi wodą są ludzie zmęczeni swoją codziennością i szarzyzną. Chcemy, by Pan Jezus nadał smak temu, co nie smakuje i upoił tym, co nie upaja. O taki cud chodzi nam w naszej Kanie Galilejskiej na Lednicy" - mówił inicjator spotkań, dominikanin o. Jan Góra na zorganizowanej 8 maja w poznańskim klasztorze dominikanów konferencji prasowej.
Na znak dokonanego przez Chrystusa cudu każdy uczestnik spotkania otrzyma po małej ampułce z białym winem sprowadzonym specjalnie z Galilei. Szklane ampułki pozamykano koreczkami z drewna korkowego, które o. Górze podarował biskup diecezji Porto w Portugalii, gdzie rośnie właśnie dąb korkowy. "Napisałem do biskupa, że nie jest moją winą, że w Polsce nie rośnie dąb korkowy i dostałem" - tłumaczy dominikanin.

W czasie Mszy św. celebrowanej pod wielką stalową konstrukcja w kształcie ryby - która jako znak pierwszych chrześcijan stała się symbolem lednickich spotkań - dwie młode pary zawrą sakrament małżeństwa. Obecni na Polach Lednickich pozostali małżonkowie odnowią w tym czasie swoje przyrzeczenia małżeńskie, a osoby duchowne - śluby kapłańskie i zakonne.

Po Mszy odbędzie się procesja kapel weselnych, które mają przyjechać nad Jezioro Lednickie ze wszystkich stron kraju w regionalnych strojach ludowych. Uczestnicy spotkania podzielą się w tym czasie przywiezionymi przez siebie plackami weselnymi. Wcześniej 82 wodzirejów - czyli tylu, ile lat skończy Papież - zatańczy na miejscu celebry poloneza dla Ojca Świętego.

Wierni otrzymają też po małym drewnianym wiosełku z autografem Jana Pawła II oraz po mosiężnym medaliku z wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem. "Bo Maryja tez była na weselu w Kanie" - tłumaczy o. Góra. Na jego apel ludzie z całej Polski nadesłali do klasztoru dominikanów w Poznaniu namalowane przez siebie na wielkich kartach brystolu wizerunki Matki Bożej z własnych sanktuariów, z czego złożono księgę, która wniesiona zostanie uroczyście na Lednickie Pola.

Do uczestników spotkania, podobnie jak w latach poprzednich, skieruje nagrane wcześniej swoje orędzie Ojciec Święty. Wielogodzinne nabożeństwo, w którym weźmie udział Prymas Polski kard. Józef Glemp, zakończy przejście pod bramą-rybą.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
wiecej »

Reklama