Reklama

Pożar w synagodze

Zdaniem Jerzego Kichlera przewodniczącego Gminy Żydowskiej Wyznaniowej we Wrocławiu wczorajszy pożar w Synagodze pod Białym Bocianem to efekt podpalenia. 10 maja, około 20.30, po nabożeństwie rozpoczynającym szabat, w pomieszczeniach gospodarczych Synagogi pod Białym Bocianem wybuchł pożar. Ogień zajął znajdujące się tam drewno, składowane na potrzeby remontu świątyni. Pożar zauważył stróż strzegą

Reklama

Zdaniem Jerzego Kichlera przewodniczącego Gminy Żydowskiej Wyznaniowej we Wrocławiu wczorajszy pożar w Synagodze pod Białym Bocianem to efekt podpalenia. 10 maja, około 20.30, po nabożeństwie rozpoczynającym szabat, w pomieszczeniach gospodarczych Synagogi pod Białym Bocianem wybuchł pożar. Ogień zajął znajdujące się tam drewno, składowane na potrzeby remontu świątyni. Pożar zauważył stróż strzegący Synagogi. Usiłował ugasić ogień przy pomocy ręcznej gaśnicy, ale pożar zaczął się gwałtownie rozprzestrzeniać. Wezwane trzy jednostki Straży Pożarnej szybko uporały się z ogniem. Policja wszczęła śledztwo mające ustalić przyczyny powstania pożaru.

Tymczasem Jerzy Kichler jest zdania, że pożar został wzniecony przez podpalaczy, a całe zajście ma związek z napięciem powstałym w wyniku zaostrzenia się konfliktu izraelsko-palestyńskiego. - Remont prowadzimy od 1996 roku i nigdy wcześniej nam się to nie wydarzyło. Nie wierzę, aby był to efekt samozapalenia, materiały były składowane w bezpiecznych warunkach, a ponadto były stale nadzorowane - powiedział Jerzy Kichler. - Bez wątpienia ktoś podłożył ogień. Od czasu zaostrzenia się konfliktu na Bliskim Wschodzie spotkaliśmy się już z kilkoma aktami agresji, m.in. w lutym br. w Synagodze w Dzierżoniowie powybijano szyby, a jeszcze wcześniej pobito studentów żydowskich pod ich akademikiem we Wrocławiu. Staraliśmy się być jak najbardziej czujni, ale jak widać i to nie pomogło - powiedział J. Kichler.

Synagogę pod Białym Bocianem wybudowano w 1829 roku. W czasie II wojny światowej z podwórka Synagogi deportowano Żydów wrocławskich do obozów zagłady. Po wojnie, do 1974 r. użytkowali ją wrocławscy Żydzi, po czym przejął ją Skarb Państwa. W czasie realizacji niedokończonego projektu zlokalizowania tam biblioteki usunięto całą podłogę, a obiekt popadł w ruinę. Później budowlę przejęła Akademia Muzyczna we Wrocławiu, która zdjęła dach Synagogi i sprzedała budynek prywatnym osobom. Wrocławscy Żydzi odzyskali ją dopiero w 1996 r.

Historia Gminy Żydowskiej we Wrocławiu sięga XIII wieku. Tutaj mieszkali i pracowali: Heinrich Graetz - wybitny historyk, Ferdinand Lassalle - jeden z twórców niemieckiej socjaldemokracji oraz laureaci nagród Nobla: Fritz Haber i Max Born. Po drugiej wojnie światowej Gminę Żydowską odtwarzali Żydzi polscy, w tym wielu wybitnych naukowców. Obecnie przy Gminie działa m.in. Chór Synagogi pod Białym Bocianem oraz zespół tańców izraelskich "Jareach ba Jom". Gmina Wyznaniowa Żydowska współpracuje z sąsiednimi parafiami chrześcijańskimi w ramach Dzielnicy Wzajemnego Szacunku: rzymskokatolicką, ewangelicko-augsburską oraz prawosławną.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Sobota
dzień
2°C Sobota
wieczór
0°C Niedziela
noc
1°C Niedziela
rano
wiecej »

Reklama