![][1]„Pochylmy się nad bezrobociem” to tytuł opublikowanej tuż przed tegoroczną pielgrzymką mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich książki prezentującej stanowisko metropolity katowickiego arcybiskupa Damiana Zimonia w tej niezwykle istotnej dziś w Polsce kwestii społecznej. [1]: zdjecia/ksiazka_damian2_1.jpg
„Pochylmy się nad bezrobociem” to tytuł opublikowanej tuż przed tegoroczną pielgrzymką mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich książki prezentującej stanowisko metropolity katowickiego arcybiskupa Damiana Zimonia w tej niezwykle istotnej dziś w Polsce kwestii społecznej.
Kościołowi nie może być obojętne, w jakich warunkach człowiek żyje, czy nie jest poniżany w swej godności i czy może realizować swe powołanie. Utrata pracy albo niemożliwość jej zdobycia mimo starannego przygotowania zawodowego, jest przyczyną głębokiej frustracji, poczucia zawodu życiowego, godzi w osobową godność człowieka, rodzi poczucie upokorzenia, krzywdy osobistej i społecznej.
Zdaniem abpa D. Zimonia bezrobotni nie poradzą sobie sami. Potrzebują natychmiastowej konkretnej i solidarnej pomocy społeczeństwa. Kościół wskazuje na konkretne postulaty o charakterze etycznym, a szczególnie na obowiązek solidarnej pomocy. Równocześnie ma świadomość, że wzrost liczby bezrobotnych wpływa na postawy religijne. Odrzuceni obwiniają za swe niepowodzenia wszystkich, także Kościół i Boga.
Wnikliwą analizą problemu bezrobocia w świetle katolickiej nauki społecznej był, ogłoszony 19 marca ubiegłego roku list Metropolity Katowickiego „Kościół na Śląsku wobec bezrobocia”, który spotkał się z żywym oddźwiękiem w wielu środowiskach tak kościelnych, jak też społecznych, gospodarczych i politycznych. Był to pierwszy oficjalny głos Kościoła katolickiego w Polsce na ten temat. Dopiero pół roku później ukazał się list społeczny Episkopatu Polski „W trosce o nowa kulturę życia i prasy”.
Obydwa te dokumentu można znaleźć w wydanej właśnie książce. Oprócz nich publikacja zawiera kilka wywiadów, jakich abp Damian Zimoń udzielił na temat problemu bezrobocia, a także komentarze, jakie wywołała publikacja pierwszego dokumentu (głos socjologa i publicystów). W aneksie zamieszczono proponujący jedną konkretną formę pomocy bezrobotnym list metropolity lubelskiego abp Józefa Życińskiego oraz „Apel Krajowej Rady Katolików Świeckich o powszechną pomoc wzajemną”.
Książka „Pochylmy się nad bezrobociem” stanowi więc kompedium wiedzy na temat stanowiska Kościoła katolickiego w Polsce wobec tej kwestii społecznej.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.