Nowe dzwony dla Notre Dame

Kardynał André Vingt-Trois poświęci nowe dzwony dla katedry Notre Dame w Paryżu. Jest tych dzwonów dziewięć, a największy z nich nosi imię Maryi Matki Bożej. Jak poinformowała archidiecezja Paryża, dzwony odlano w Normandii.

Nowe dzwony odlano z okazji 850-lecia istnienia paryskiej katedry. Jubileuszowe uroczystości potrwają przez cały 2013 rok, a dzwony mają bić „jak przed Rewolucją Francuską”. Zniszczone zostały pod koniec XVIII wieku, w 1856 roku zostały tylko cztery. Nowe dzwony mają wytrzymać 200-300 lat, a pieniądze na ich odlanie pochodzą z ofiar. Światowej sławy gotycką katedrę odwiedza rocznie ponad 20 milionów turystów.

Po raz pierwszy nowe dzwony odezwą się wieczorem przed Niedzielą Palmową 24 marca. Wtedy to, w uroczystej ceremonii arcybiskup Paryża, kardynał Vingt-Trois zastuka z zewnątrz w drzwi katedry Notre Dame, dając tym znak do uderzenia w dzwony. Komputer, który został zaprogramowany do obsługi dzwonów, nazwano imieniem „Quasimodo”, uwiecznionego w powieści przez Victora Hugo „dzwonnika z Notre Dame”.

Nowe dzwony będą nosiły imiona Jean-Marie, Maurice, Benoit-Joseph, Etienne, Marcel, Denis, Anne-Geneviève i Gabriel. Archidiecezja Paryża wyjaśnia że dzwon „Maria”, który zostanie zawieszony w południowej wieży wraz z „Emanuelem”, bo takim imieniem nazywany jest w Biblii Jezus jako Syn Boży - ma Ją wspierać, żeby "nie czuła się sama". Z drugiej strony dzwonowi „Maria” będzie towarzyszył „Gabriel” – dzwon o średnicy 1,83 metra, największy w wieży północnej. Również to imię odnosi się do Biblii, gdyż Archanioł Gabriel zwiastował Maryi, że urodzi Syna, Jezusa.

Obok patronów miasta Paryża oraz fundatora Notre Dame, bp Maurice`a de Sully`ego, który rozpoczął budowę katedry w 1163 roku, dwa nowe dzwony noszą imiona byłego arcybiskupa Paryża, kard. Jean-Marie Lustigera ( Jean-Marie) oraz papieża Benedykta XVI ( Benoit-Joseph).

Katedra Notre Dame, którą odwiedza rocznie 14 milionów osób, należy do najczęściej zwiedzanych świątyń Europy. Z okazji jubileuszu 850-lecia planowane są w ciągu roku różne wydarzenia. Jednym z nich będzie poświęcenie nowych dzwonów. W grudniu ub. roku została poświęcona „droga jubileuszowa” na placu przed świątyni, która prezentuje historię katedry i jej atrakcje artystyczne. Ekspozycja będzie czynna do połowy listopada 2013 r.

W styczniu wyemitowano dwa okolicznościowe znaczki pocztowe. Natomiast w maju 2013 r., kiedy obchodzony jest światowy dzień muzyki organowej, ukończona zostanie konserwacja katedralnych organów. We współpracy z władzami miejskimi Paryża planowane są też koncerty, wystawy i sesje. Patronat nad jubileuszem objął prezydent Francji François Hollande.

Budowę katedry Notre Dame rozpoczął w 1163 r. biskup Paryża Maurice de Sully. Wzniesiono ją na wyspie na Sekwanie, zwanej Île de la Cité, na śladach po dwóch kościołach powstałych jeszcze w IX w. Budowa katedry trwała ponad 180 lat. W czasie Rewolucji Francuskiej katedra została przekształcona w „Świątynię Rozumu”, potem służyła jako magazyn win. Dopiero w 1802 r. cesarz Napoleon przywrócił ją celom sakralnym. Znajdująca się w opłakanym stanie katedra stała się miejscem akcji powieści „Dzwonnik z Notre Dame” Victora Hugo, wydanej w 1831 r. Wkrótce potem świątynia doczekała się pieczołowitego remontu.

W skarbcu katedralnym znajduje się relikwiarz krzyża świętego, który był obecny przy koronacji królów Polski poczynając od czasów Władysława Jagiełły. Stanowił on część skarbca koronnego, który w 1669 r. wywiózł bezprawnie po abdykacji król Jan II Kazimierz.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
14°C Czwartek
dzień
14°C Czwartek
wieczór
12°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
wiecej »