15-letnia Pakistanka Malala Yousufzai, którą talibowie chcieli zabić za jej walkę o prawo kobiet do edukacji, pomyślnie przeszła dwie poważne operacje, w tym rekonstrukcji czaszki - podał w niedzielę szpital w Birmingham. Stan dziewczynki jest stabilny.
Podczas pięciogodzinnej operacji w sobotę lekarze dokonali rekonstrukcji czaszki z zastosowaniem tytanowej płytki oraz wszczepili jej implant słuchowy w lewym uchu.
"Obie operacje się udały, a Malala obecnie przechodzi rekonwalescencję w szpitalu. (Dziewczynka) jest przytomna, rozmawia z personelem szpitalnym i członkami rodziny" - poinformowano w szpitalnym komunikacie.
Malala zasłynęła jako blogerka, która domaga się prawa kobiet do edukacji i krytykuje rządy pakistańskich talibów w dolinie Swat, regionie przy granicy z Afganistanem, gdzie władze w Islamabadzie nie sprawują pełnej kontroli.
9 października 2012 r. przed szkołą w Mingorze, największym mieście w dolinie Swat, do autokaru, którym Malala i jej koleżanki miały wracać po lekcjach do domu, wszedł mężczyzna i strzelił dziewczynce w głowę i kark. Dwie inne uczennice zostały ranne.
Odpowiedzialna za atak grupa Tehrik-e-Taliban Pakistan (TTP) oskarżyła Malalę o propagowanie zachodniego stylu życia i "nieprzyzwoite" zachowanie. Zamach miał być ostrzeżeniem dla wszystkich, którzy ośmielają się krytykować talibów.
15 października 2012 r. ciężko ranna Pakistanka została przetransportowana do specjalistycznego szpitala w Wielkiej Brytanii. Wcześniej w Pakistanie nastolatka przeszła trzygodzinną operację, podczas której chirurdzy usunęli nabój, który utkwił niedaleko rdzenia kręgowego.
Za swe zasługi w promowaniu prawa kobiet do edukacji Malala znalazła się na liście kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla w 2013 roku. Laureat zostanie ogłoszony w październiku.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.