15-letnia Pakistanka Malala Yousufzai, którą talibowie chcieli zabić za jej walkę o prawo kobiet do edukacji, pomyślnie przeszła dwie poważne operacje, w tym rekonstrukcji czaszki - podał w niedzielę szpital w Birmingham. Stan dziewczynki jest stabilny.
Podczas pięciogodzinnej operacji w sobotę lekarze dokonali rekonstrukcji czaszki z zastosowaniem tytanowej płytki oraz wszczepili jej implant słuchowy w lewym uchu.
"Obie operacje się udały, a Malala obecnie przechodzi rekonwalescencję w szpitalu. (Dziewczynka) jest przytomna, rozmawia z personelem szpitalnym i członkami rodziny" - poinformowano w szpitalnym komunikacie.
Malala zasłynęła jako blogerka, która domaga się prawa kobiet do edukacji i krytykuje rządy pakistańskich talibów w dolinie Swat, regionie przy granicy z Afganistanem, gdzie władze w Islamabadzie nie sprawują pełnej kontroli.
9 października 2012 r. przed szkołą w Mingorze, największym mieście w dolinie Swat, do autokaru, którym Malala i jej koleżanki miały wracać po lekcjach do domu, wszedł mężczyzna i strzelił dziewczynce w głowę i kark. Dwie inne uczennice zostały ranne.
Odpowiedzialna za atak grupa Tehrik-e-Taliban Pakistan (TTP) oskarżyła Malalę o propagowanie zachodniego stylu życia i "nieprzyzwoite" zachowanie. Zamach miał być ostrzeżeniem dla wszystkich, którzy ośmielają się krytykować talibów.
15 października 2012 r. ciężko ranna Pakistanka została przetransportowana do specjalistycznego szpitala w Wielkiej Brytanii. Wcześniej w Pakistanie nastolatka przeszła trzygodzinną operację, podczas której chirurdzy usunęli nabój, który utkwił niedaleko rdzenia kręgowego.
Za swe zasługi w promowaniu prawa kobiet do edukacji Malala znalazła się na liście kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla w 2013 roku. Laureat zostanie ogłoszony w październiku.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.