W dniach 15 - 17 lutego 2013 roku w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyło się spotkanie Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej (PRDEZ).
PRDEZ została utworzona w 1992 roku, w jej skład wchodzi 70 osób, przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych i laikatu z 18 krajów Europy. Na czele Rady stoi Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji, którego wspiera 8-osobowe Prezydium Rady w składzie: ks. Prałat Stefan Wylężek – Wiceprzewodniczący Rady, Rektor PMK w Anglii i Walii; prof. dr Piotr Małoszewski z Niemiec– Wiceprzewodniczący Rady; ks. dr Krzysztof Tyliszczak SChr.– Sekretarz Rady, Kanclerz PMK w Anglii i Walii; ks. Infułat Stanisław Jeż – Rektor PMK we Francji; ks. Prałat Stanisław Budyń – Rektor PMK w Niemczech; pani dr Anna Łucka z Francji; pan Andrzej Michalski z Austrii i pan Zenon Handzel z Anglii.
Obradom PRDEZ przewodniczył Ks. Biskup Wiesław Lechowicz – Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji. W obradach uczestniczył także Biskup Wojciech Polak, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski. Gościem obrad był ks. Prałat Piotr Żendzian, Prezes Stowarzyszenia Polskich Księży w USA.
Przedmiotem obrad było analiza stanu duszpasterstwa polskiej emigracji, przygotowanie tematyki i programu zebrania plenarnego PRDEZ, które odbędzie się w Budapeszcie w dniach 4 – 6 października br. oraz uaktualnienie Statutu PRDEZ.
Prezydium PRDEZ zostało przyjęte przez kard. Kazimierza Nycza – Metropolitę Warszawskiego – spotkanie stało się okazją do wymiany doświadczeń i problemów jakimi żyje Kościół w Polsce i duszpasterstwo emigracyjne. Wyrażono też zainteresowanie posługą duszpasterską wśród obcokrajowców przebywających w Polsce.
Podczas spotkania uczczono pamięć śp. ks. kardynała Józefa Glempa, Prymasa Polski, doceniając jego troskę o duszpasterstwo polskiej emigracji.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.