Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zapowiedział w piątek, że na Białorusi nie będą prywatyzowane piekarnie, mleczarnie i masarnie. Wykluczył też pośpieszną sprzedaż Rosji białoruskiego majątku państwowego.
Jak podkreślił, w kraju powstał dobry system wypiekania chleba dla ludności. "To powinien być żelazny majątek państwowy. O żadnej prywatyzacji nie może być mowy. To samo dotyczy produkcji mleka i mięsa. A wszystkie firmy prywatne, jakie się pojawią, będziemy wspierać" - oznajmił podczas wizyty w mińskich zakładach piekarniczych.
Prezydent zapewnił też, że na Białorusi nie zabraknie chleba. "Cała ludność zawsze będzie miała zagwarantowane do woli chleba, w dowolny rok, i trudny, i nie" - oznajmił.
Łukaszenka zaznaczył, że nie widzi potrzeby pośpiesznego sprzedawania Rosji białoruskiego majątku. "Niedoczekanie! Nikt za bezcen nie będzie sprzedawać przedsiębiorstw" - powiedział. Według niego lepiej zacząć od tworzenia wspólnych firm i sprawdzenia ich skuteczności, a dopiero potem sprzedawać udziały w nich. "Nigdy nie zgodzę się na to tak po prostu, nie widząc rezultatu, światła w tunelu" - zapewnił.
Podkreślił też, że żadne przedsiębiorstwo w kraju nie może być sprzedane bez jego zgody. "Proces prywatyzacji to bardzo poważna sprawa" - zaznaczył.
Fundusz Antykryzysowy Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej (EaWG), tworzonej przez Rosję, Kazachstan i Białoruś, przyznał Białorusi 3 mld dolarów kredytu do wypłacenia w latach 2011-2013. Warunkiem była prywatyzacja w tym czasie firm na sumę co najmniej 7,5 mld dolarów.
W 2011 r. Mińsk zaczął spełniać wymóg prywatyzacji, sprzedając rosyjskiemu Gazpromowi połowę akcji w przedsiębiorstwie przesyłu gazu Biełtransgaz za 2,5 mld dolarów. W 2012 r. Łukaszenka oznajmił jednak, że Białoruś zrezygnowała z opracowania listy przedsiębiorstw do prywatyzacji, gdyż ich pracownicy "bardzo nerwowo na to reagują". W rezultacie wpływy z prywatyzacji wyniosły w tamtym roku tylko 1,8 miliona dolarów.
Łączna wartość czterech dotychczas wypłaconych Białorusi transz kredytu wynosi 2,12 mld dol.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.