Audytor generalny Kamery Apostolskiej, bp Giuseppe Sciacca kończy motu proprio.
„W najbliższych godzinach” powinno zostać opublikowane motu proprio Benedykta XVI wyjaśniające wątpliwości związane z wakansem na Stolicy Piotrowej po ustąpieniu papieża z urzędu – donosi na łamach dziennika „Il Tempo” Andrea Gagliarducci.
Włoski watykanista przypomina, że zadanie przygotowania tego dokumentu powierzono audytorowi generalnemu („doradcy prawnemu”) Kamery Apostolskiej, biskupowi Giuseppe Sciacca. Motu proprio ma wyjaśnić, jakie powinny być pierwsze akty kongregacji generalnych kardynałów po rezygnacji papieża z urzędu Biskupa Rzymu. Ponadto trzeba będzie określić, w jaki sposób powinny być strzeżone apartamenty papieskie oraz dobra ruchome papieża do chwili wyboru następcy. Jak wiadomo, Benedykt XVI 28 lutego uda się do Castel Gandolfo, zaś ta rezydencja papieska nie będzie rzecz jasna zapieczętowana, jak to ma miejsce w przypadku śmierci papieża.
Motu proprio ma też określić, co należy zakomunikować władzom i korpusowi dyplomatycznemu w chwili rezygnacji papieża. Oczekuje się ponadto, że dokument wyjaśni, kiedy najwcześniej, a kiedy najpóźniej można i należy rozpoczynać konklawe. Konstytucja "Universi Dominici Gregis" wyraźnie stwierdza, że należy poczekać 15 dni, a najwyżej 20 na wszystkich kardynałów-elektorów. Brało się to z konieczności odpowiedniego przygotowania podróży do Rzymu, kiedy nie było tak dogodnych jak obecnie środków komunikacji. Tymczasem Benedykt XVI ogłosił sede vacante z 17-dniowym wyprzedzeniem i wielu kardynałów-elektorów (o ile nie wszyscy) będą już w Rzymie 28 lutego, by wziąć udział w pożegnaniu z Benedyktem XVI.
Niewątpliwie decyzję o rozpoczęciu konklawe kardynałowie podejmą podczas kongregacji generalnych. Będą mogli się zorientować, jak wielu z nich jest obecnych, a na ilu jeszcze trzeba poczekać. Natomiast datę początku kongregacji generalnych wyznaczy kardynał-kamerling Tarcisio Bertone.
Według krążących pogłosek kongregacje generalne mogą rozpocząć się około 2-4 marca, zaś konklawe mogłoby się rozpocząć około 10-12 marca. Jeśli kardynałom uda się dokonać wyboru, jak miało to miejsce w okresie minionych stu lat w ciągu 3-4 dni, inauguracja pontyfikatu mogłaby mieć miejsce 19 marca, w uroczystość św. Józefa, patrona Kościoła powszechnego – twierdzi na łamach „Il Tempo” Andrea Gagliarducci.
O publikacji motu proprio pisze też na łamach portalu vaticaninsider Marco Tosatti.
Powołując się osoby, które zapoznały się już tym tekstem emerytowany watykanista „La Stampy” mówi, że opublikowanie motu proprio ułatwi pracę kardynałom i sprawi, że nie będzie niepotrzebnych kontrowersji przed dyskusją o najważniejszych problemach Kościoła i wyborem następcy Benedykta XVI.
Dodaje, że w Kurii Rzymskiej najczęściej uważa się, że Msza św. w intencji wyboru papieża („Messa pro eligendo Pontifice”) mogłaby być sprawowana między 9 a 11 marca, a następnie rozpocznie się konklawe. Uroczysta inauguracja nowego pontyfikatu, gdyby wyboru dokonano w okresie 3-4 dni mogłaby w takim razie mieć miejsce 19 marca w uroczystość św. Józefa. Tosatti przypomina, że przygotowanie motu proprio powierzono audytorowi generalnemu („doradcy prawnemu”) Kamery Apostolskiej, biskupowi Giuseppe Sciacca.
Być może treść tego dokumentu będzie przedmiotem jutrzejszego briefingu rzecznika Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardiego SJ, zapowiedzianego na godz. 12.30.
Raport wskazuje, że powszechne w systemie ochrony zdrowia są seksizm i przemoc słowna.