Reklama

Bez szopki, ale z ikoną

W cerkwiach nie ma żłóbka, jest za to Ikona Narodzenia Chrystusa, przed którą wierni się modlą, kłaniają i całują ją. Kontemplacja bożonarodzeniowej ikony pomaga wiernym odczytać teologiczne przesłanie świąt Bożego Narodzenia.

Reklama

Rozpoczęły się prawosławne Święta Bożego Narodzenia. W świątyniach obrządku wschodniego pierwszy dzień świąt rozpoczął się Świętą Liturgią o godz. 2-4 nad ranem.

Różnice kalendarzy

Dzieci i młodzież wyznania prawosławnego na Białostocczyźnie są zwalniane z zajęć w szkole. - Miałam zawsze podwójne święta - mówi z uśmiechem Ewelina z Bielska Podlaskiego - wolne podczas świąt katolickich oraz naszych świąt prawosławnych. Podlascy nauczyciele podczas prawosławnych świąt starają się tak organizować zajęcia szkolne, aby zwolniona młodzież nie miała zbytnich zaległości. W niektórych częściach białostocczyzny, gdzie przeważają wierni kościoła prawosławnego w szkołach w ogóle nie ma zajęć. Niektóre z tych szkół już w prawosławną Wigilię mają wolne lub skrócone lekcje. Na przykład w Hajnówce, gdzie jest przewaga dzieci wyznania prawosławnego, prawie wszystkie placówki oświatowe (przedszkola, podstawówki, gimnazja i licea) są nieczynne. Trudniejszą sytuację mają ludzie pracujący.- Pracuje w hurtowni spożywczej, która jest czynna prawie non stop, więc ja zastępuję koleżanki katoliczki podczas świat katolickich, a one zastępują mnie podczas świąt prawosławnych - podkreśla Irena z Bielska Podlaskiego. Problem ze spędzeniem świąt z rodziną mają prawosławni, którzy zamieszkują inne tereny Polski, albo np. studenci studiujący w miastach na zachodzie kraju. W wielu miastach centralnej i zachodniej Polski, prawosławne Boże Narodzenie jest obchodzone razem z katolickim świętem, według kalendarza gregoriańskiego (np. w Warszawie święta są obchodzone podwójne). Obowiązujący w Kościele Prawosławnym kalendarz juliański został zreformowany przez Aloysiusa Lillusa, według zaleceń soboru w Trydencie, ponieważ powstały trudności z ustaleniem daty świąt wielkanocnych. Kalendarz gregoriański został wprowadzony bullą papieża Innocentego XII 'Inter Gravissimas' 24 lutego 1582. Obowiązuje on od 4 października 1582, kiedy to datę zmieniono na 15 października, opuszczając 11 dni. Kalendarz gregoriański obowiązywał w krajach katolickich, w tym i Polsce, od 1582; w krajach protestanckich (Anglia, Szwecja, Holandia) wprowadzono go w XVIII wieku, a w krajach Europy Wschodniej i Bałkańskiej oraz Turcji - na początku XX wieku.

Ikona zamiast szopki

W cerkwiach nie ma żłóbka, jest natomiast wystawiona do adoracji Ikona Bożego Narodzenia. "Cerkiew nie zna tradycji figuratywnego przedstawiania postaci, tzn. rzeźb. Ikona dla prawosławnych to coś więcej niż obraz. W niej opowiedziana jest cała historia święta. Dlatego wieczorem i w nocy ikona jest wystawiana na środek świątyni do adoracji. W katolickich kościołach na święta Bożego Narodzenia są ustawiane szopki, które ukazują wiernym ewangeliczną scenę narodzin Chrystusa. Natomiast w Cerkwi na święta jest wystawiana ikona Narodzenia Chrystusa, przed którą wierni oddają pokłony i całują ją. Cerkiew nie zna tradycji figuratywnego przedstawiania postaci, tzn. rzeźb. W prawosławiu, kult i teologia ikon jest bardzo rozwinięta. Według wschodniej tradycji ikony są kontynuacją objawienia. Na ikony nie tylko należy patrzeć, ale przede wszystkim oddawać i cześć oraz odczytać jej symbolikę. Każde z dwunastu prawosławnych świąt ma swoją ikonę.
Więcej na następnej stronie
«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Środa
dzień
4°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
0°C Czwartek
rano
wiecej »

Reklama