Episkopat wyda wkrótce wskazania dla redaktorów czasopism i wydawnictw kościelnych. "Chodzi o to, by unikać tekstów miałkich albo zawierających wręcz błędy teologiczne" – wyjaśniła w rozmowie z KAI bp Andrzej Czaja. Przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP zapowiedział też powołanie krajowego moderatora kultu Chrystusa Króla, w celu nadaniu temu kultowi prawidłowej formy teologicznej.
Specjalne wskazania dla kościelnych wydawców mają ich uwrażliwić na poziom i treść teologiczną przyjmowanych do druku materiałów. "Księża, teologowie, siostry zakonne wciąż zgłaszają nam publikacje, których się nie da się pogodzić z nauczaniem Kościoła" – przyznał bp Czaja. Chodzi tu np. o książki czy broszury dotyczące np. mariologii czy też kultu Chrystusie Króla.
Celem wskazań ma być nie tyle zdyscyplinowanie kościelnych wydawców ale, jak zapewnia biskup opolski, przekaz pozytywny, zwrócenie uwagi i uwrażliwienie osób odpowiedzialnych za tzw. literaturę pobożnościową. "Oczekujemy, że dyrektorzy zwrócą większą uwagę na teksty, które zamierzają publikować oraz, że także biskupi poważniej będą traktować zapisy 'nihil obstat' i 'imprimatur' [potwierdzenia zgodności treści z nauczaniem Kościoła - KAI].
Wskazania zostaną przedstawione do zatwierdzenie Konferencji Episkopatu Polski w czerwcu br. i zapewne wkrótce potem – opublikowane.
Komisja Nauki Wiary prowadzi dalsze prace nad kształtowaniem duszpasterstwa tzw. ruchów intronizacyjnych. Jak zastrzegł przewodniczący Komisji, chodzi o te środowiska, które są otwarte na wskazania zawarte w dwóch listach Episkopatu: "Objawienie Boże a objawienie prywatne oraz "O królowaniu Jezusa Chrystusa".
Bp Czaja przyznał, że listy Episkopatu spotkały się z kilkoma głosami krytycznymi ze strony środowisk intronizacyjnych, ale zdecydowana większość przyjęła treść dokumentów z wdzięcznością. Dodał, że przedstawiciele tych ruchów wyrazili chęć spotkania w celu wyjaśnienia, co w ich działalności jest ewentualnie niezgodne z nauczaniem Kościoła.
Komisja Nauki Wiary zamierza też powołać krajowego moderatora kultu Chrystusa Króla a także zespół doradców, którzy opracowaliby materiały formacyjne. Prawdopodobnie też, przy krajowym moderatorze powstanie gremium złożone z przedstawicieli ruchów intronizacyjnych. "Chodziłoby o to, by kultowi Chrystusa Króla nadać właściwy sens teologiczny a jednocześnie rozwijać w Polsce prawidłową formę kultu Chrystusa Króla" – tłumaczy bp Czaja.
Komisja Nauki Wiary wraz z Radą Naukową KEP zamierza też przyjrzeć się stanowi teologii w Polsce, tak by odpowiedzieć na pytanie o jej stan, formację teologa, poziom studiów teologicznych, służbie teologa wobec Kościoła oraz relacji teolog – biskup.
"Mamy głosy mówiące o spadku jakości nauczania teologii w Polsce – nie można ich ignorować" – powiedział KAI biskup opolski dodając, że dlatego właśnie w maju odbędzie spotkanie z dziekanami wydziałów teologicznych.
Komisja zastanawia się także nad reformą studiowania teologii w naszym kraju. Jest to co jakiś czas potrzebne, żeby uwzględnić nowe treści w tej dziedzinie a jeszcze bardziej o specyfikę dzisiejszego studenta" – wyjaśnia bp Andrzej Czaja.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.