Reklama

Pod tęczą Opatrzności Bożej - Prymas Polski do Polonii

Do podjęcie uczynków pobożnych - modlitwy, postu i jałmużny - wzywa Polonię rozsianą po całym świecie Prymas Polski kard. Józef Glemp. W liście z 2 kwietnia przypomina, iż po Wielkiejnocy Polska wejdzie do Unii Europejskiej.

Reklama

Zapowiada uroczystą Eucharystię, która będzie sprawowana 2 maja pod przewodnictwem kard. Edwarda Egana z Nowego Jorku z udziałem Episkopatu Polski oraz władz świeckich. Publikujemy cały tekst listu:

Pod tęczą Opatrzności Bożej

List pasterski do Polaków za granicą Warszawa, 2 kwietnia 2004 r. Umiłowani, Siostry i Bracia! 1. W radościach Zmartwychwstania W każdym kraju zasłyszane „Alleluja”, śpiewane w liturgii Kościoła, rozumiane jest jako radość. Rzeczywiście, okres Wielkiej Nocy powinien nas napełniać Bożą radością, inną i pełniejszą niż ta, którą proponują media. Pełniejsza radość rodzi się z czystego sumienia, ze świadomości, że jesteśmy blisko kochającego Boga, który powstając z martwych, wzywa nas do odrodzenia moralnego. Często dla człowieka jest to trudne zadanie, bo wymaga zerwania z grzesznym trybem życia oraz wejścia na drogę prawdy i sprawiedliwości. „Otrzyjcie już łzy, płaczący, żale z serca wyzujcie. Wszyscy w Chrystusa wierzący, weselcie się, radujcie. Bo zmartwychwstał samowładnie, jak przepowiedział dokładnie, alleluja, alleluja. Niechaj zabrzmi alleluja!” - śpiewamy w pieśni kościelnej. Po Wielkanocy Polska wejdzie do Unii Europejskiej. Jednych napełnia to lękiem, innych nadzieją. Lęk bierze się z myśli o utracie tożsamości narodowej, niezależności, a może wypychania religii z polskiej pobożności. Inni znów mają nadzieję na lepszą pracę, na dotacje lub inne sposoby ułatwień życiowych. Cokolwiek będzie, nie umiemy tego dokładnie przewidzieć. Dodatnim perspektywom towarzyszy również rozgoryczenie sytuacją wewnętrzną i bardzo złymi doniesieniami o zamachach, kradzieżach i terrorze. Uczeń Chrystusa nie musi się mieścić w tych dwóch skrajnych obozach: pesymizmu i entuzjazmu. Jest jeszcze trzecia droga, która przypomina, że Bóg stwarzając świat, powiedział ludziom: „(...) rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ja sobie poddaną” (Rdz 1, 28). Nie ma dzieł ludzkich, które by nie uległy zmianie, zaś wszystko, co człowiek tworzy, może i powinno być doskonalone. Unia Europejska jest ciągle doskonalona. Chcemy wierzyć, że tworzą ją ludzie uczciwi i chcemy do nich dołączyć wraz z wyznawanymi przez nas wartościami trwałymi, z naszą wiarą w Boga i w człowieka. Chcemy razem mówić, że Chrystus zmartwychwstał, że nigdy nie umiera, że my trwamy w Jego Zmartwychwstaniu, które już tu, na ziemi, daje moc odrodzenia.
Więcej na następnej stronie
«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Czwartek
rano
2°C Czwartek
dzień
3°C Czwartek
wieczór
0°C Piątek
noc
wiecej »

Reklama