Biskupi z półświatka i fikcyjne darowizny

Polscy gangsterzy zagnieździli się w Kościele - alarmuje Życie Warszawy. Tytuł jest mylący. Nie chodzi o Kościół katolicki, prawosławny lub luterański. Chodzi o Chrześcijański Kościół Głosicieli Dobrej Nowiny.

Kilka milionów złotych fikcyjnych darowizn przyjęli założyciele Chrześcijańskiego Kościoła Głosicieli Dobrej Nowiny. Zarabiali na tym głosiciele i ci, którzy ich rzekomo obdarowywali. Prokuratura sprawdza teraz, jaką rolę w Kościele odgrywali bossowie półświatka: Mariusz D. "Przeszczep", Andrzej W. "Baryła" i Jacek K. "Kowal". Warszawscy gangsterzy piastowali wysokie stanowiska w Chrześcijańskim Kościele Głosicieli Dobrej Nowiny. W ciągu siedmiu lat działalności głosiciele sprzedali setki fikcyjnych umów darowizny na kilka milionów zł. Prawdopodobnie gangsterzy wyczuli duże zyski i przejęli kontrolę nad Kościołem. Najważniejszą postacią półświatka "wyświęconą" na biskupa był Mariusz D. ps. Przeszczep. Stał na czele jednego z najgroźniejszych gangów działających w stolicy, północnej Polsce i Niemczech. Prokuratura postawiła bandziorowi ponad 20 zarzutów, w tym porwań, napadów i handlu narkotykami. Z naszych informacji wynika, że Przeszczep sam korzystał z darowizn, choć przede wszystkim załatwiał je innym, głównie biznesmenom z tzw. szarej strefy. - Głosiciele mieli być dla niego inwestycją w przyszłość. To było nowe pole działania, pomagające w praniu pieniędzy i oszustwach gospodarczych - opowiada prokurator stołecznej prokuratury okręgowej. Kolejny gangster biskup Andrzej W. ps. Baryła, poprzez duchowe posłanie, legalizował zyski z haraczy. Finansistą głosicieli był z kolei Jacek P. uważany za jednego z czołowych paserów gangów związanych z "Pruszkowem". Chrześcijański Kościół Głosicieli Dobrej Nowiny powstał w kwietniu 1995 r., a już w maju zaczął sprowadzać z zagranicy luksusowe auta. Przez ponad rok korzystali z ulgi, pisząc w dokumentach, że pojazdy potrzebne są do pełnienia posługi kapłańskiej. Przy przekrętach z darowiznami założyciele Kościoła wykorzystywali kloszardów z Dworca Centralnego. Z usług oszustów w sutannach korzystali też drobni przedsiębiorcy. Na 58 głosicieli objętych śledztwem 41 jest notowanych, 19 siedziało w wiezieniu, a pięciu jest poszukiwanych listami gończymi. Śledztwo w sprawie przekrętów głosicieli trwa od ponad roku. Od dwóch miesięcy założyciel Kościoła Henryk M. i jego najbliżsi współpracownicy siedzą w areszcie. Dzięki zeznaniom innych wiernych odtworzono mechanizm przekrętów. - Zarabiali głównie na sprzedaży umów darowizny na rzecz Kościoła. Pobierali za to 10 proc. wartości zadeklarowanej sumy. Wyłudzali też świadczenia z ZUS za fikcyjne choroby oraz zdobywali grunty pod nowo powstające parafie - mówi oficer CBŚ.

* * *
Kościół "Pruszkowa" ŻW trafiło już wcześniej na inny kościół, do którego należeli bossowie półświatka. W 2002 r. opisaliśmy historię Wspólnoty Chrześcijańskiej Ducha Świętego. Działa ona w lokalu należącym do rodziny Leszka D. "Wańki", bossa gangu pruszkowskiego. Osadzony teraz za kratami mafioso użyczył lokum, a nawet uczestniczył w życiu Wspólnoty. Gang pruszkowski chciał za pomocą stowarzyszenia religijnego prać pieniądze z bandyckich interesów. Według naszych informacji biskup "Wańka" sprowadzał do Polski komputery i zabawki oraz artykuły spożywcze. Wiele z tych towarów odsprzedawano za wschodnią granicę. Oficjalnie były to darowizny od wiernych w Niemczech czy Holandii. Pieniądze trafiały jednak na konta organizatorów przekrętu.
«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
13°C Poniedziałek
dzień
12°C Poniedziałek
wieczór
11°C Wtorek
noc
10°C Wtorek
rano
wiecej »