Reklama

Czołówka łamiących wolność religijną

Kraje islamskie tworzą czołówkę państw łamiących wolność religijną - wynika z dorocznego raportu Departamentu Stanu USA o wolności religijnej na świecie.

Reklama

Kolejny podpunkt - "Zaniedbania państwa w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji religii mniejszościowych lub prześladowania ich w społeczeństwie" - wymienia 8 krajów: Bangladesz, Egipt, Gruzję, Gwatemalę, Indie, Indonezję, Nigerię i Sri Lankę. W połowie z nich przeważa lub odgrywa znaczącą rolę islam, w Indiach i na Sri Lance dominują odpowiednio hinduizm bądź buddyzm, a w Gruzji - prawosławie. Według raportu kraje te nie dość stanowczo stosują w praktyce zasady wolności wyznania i nie walczą z przejawami ich łamania ze strony organizacji społecznych. Na przykład w Bangladeszu i Egipcie miejscowe władze wyraźnie sprzyjają religii większościowej, jaką jest islam, zaniedbując, a często wręcz utrudniając na różne sposoby działalność innych wspólnot wyznaniowych.

Inne ograniczenia

W paragrafie "Ustawodawstwo dyskryminacyjne lub polityka uprzedzeń wobec niektórych religii" przedstawiono sytuację w 8 innych krajach: Azerbejdżanie, na Białorusi, w Brunei, Izraelu i na Obszarach Okupowanych (tak to ujmuje raport), w Malezji, Mołdawii, Rosji i Turcji. W tym wypadku chodzi o sprzyjanie przez państwo religii większościowej i różne formy ograniczania wyznań mniejszościowych. Na przykład na Białorusi jest to miejscowy Kościół prawosławny, z którym rząd zawarł w 2003 r. porozumienie, nadające mu uprzywilejowany status, z wyraźną szkodą dla innych religii i Kościołów. W Malezji z kolei szczególnymi względami państwa cieszy się islam sunnicki, podczas gdy wyznawcy innych odłamów religii muzułmańskiej napotykają poważne trudności w ich praktykowaniu. Niemuzułmanie mają wolność wyznania z pewnymi ograniczeniami, zakazana jest natomiast jakakolwiek działalność misyjna i prozelityzm. Chociaż konstytucja Rosji głosi wolność religii, w praktyce mniejszości wyznaniowe, nie zaliczane do tzw. "religii tradycyjnych", napotykają różne ograniczenia, a nawet zakazy. Szczególnie drastycznym przykładem jest ciągnąca się od wielu miesięcy sprawa świadków Jehowy, którym władze Moskwy na początku br. zakazały działalności. Dotyczy to także, choć w mniejszym wymiarze, wielu innych wyznań o podłożu protestanckim.
Więcej na następnej stronie
«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Wtorek
noc
1°C Wtorek
rano
3°C Wtorek
dzień
3°C Wtorek
wieczór
wiecej »

Reklama