„Wielki Tydzień niech będzie dla nas pokutną drogą” – powiedział kard. Antonio Rouco Varela podczas Drogi Krzyżowej w Madrycie. Wzięły w niej udział wszystkie stołeczne bractwa pokutne, a także biskupi, kapłani i setki ludzi.
Podczas rozważań szczególnie pamiętano o tych, którzy utracili pracę, zostali pozbawieni domu z powodu eksmisji, o kobietach, które dokonały aborcji, o osobach, które nie mają wiary, o słabych i bezbronnych w społeczeństwie zglobalizowanym i dotkniętym kryzysem ekonomicznym, moralnym i duchowym. „Droga Krzyżowa jest medytacją i kontemplacją tego, co wydarzyło się Jezusowi. Jednak nie jest to Droga, która przenosi nas tylko w przeszłość. Wydarzenia z Męki Pańskiej są żywe, obecne w historii człowieka, w życiu każdego z nas, w życiu Kościoła” – powiedział w homilii kard. Antonio María Rouco Varela.
Odpowiedzialność za śmierć Jezusa nie należy do historii, ale ma ścisły związek z teraźniejszością. Dzisiaj wielu „grzeszy przeciwko Krzyżowi Chrystusa. Niesprawiedliwość, nienawiść, śmierć, ambicje ludzi naszych czasów w każdej części świata powodują ludzkie dramaty i tragedie. Droga Krzyżowa jest wciąż aktualna. Uznać naszą odpowiedzialność to wejść we własne sumienie i pozwolić, aby Krzyż przemówił w głębi serca każdego z nas” – powiedział kard. Rouco Varela.
Przewodniczący hiszpańskiego episkopatu zachęcił, aby rozpoczynający się Wielki Tydzień przeżyć „bardziej duchowo i nie cofać się wobec wyzwań, jakie stają przed nami w codziennym życiu”. Trzeba pamiętać, że „Wielki Tydzień przeżyty gorliwie kończy się radością zmartwychwstania” – podkreślił kard. Rouco Varela.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.