Kard. Angelo Amato dokonał w Hiszpanii w imieniu Papieża beatyfikacji Krzysztofa od św. Katarzyny (Cristóbal de Santa Catalina), założyciela Franciszkanów i Franciszkanek Szpitalnych Jezusa Nazarejskiego.
Uroczystość odbyła się w Kordobie. Była to pierwsza w historii beatyfikacja w tej diecezji, a zarazem pierwsza w obecnym pontyfikacie.
Krzysztof od św. Katarzyny (Cristóbal López de Valladolid) urodził się w miejscowości Mérida w 1638 r. w ubogiej, chłopskiej rodzinie. Miał troje rodzeństwa. Od dzieciństwa ciężko pracował na roli, często przymierając głodem. Wiadomo, że miał zamiłowanie do praktyk pokutnych.
Po przyjęciu święceń kapłańskich został mianowany kapelanem wojskowym podczas wojny z Portugalią. Ciężko ranny wrócił do rodzinnego domu. W 1670 r. rozpoczął życie pustelnicze w górach koło Kordoby. Zafascynowany regułą św. Franciszka złożył śluby jako tercjarz w klasztorze Matki Bożej w Kordobie. Tutaj w 1673 r. założył szpital Jezusa Nazarejskiego dla najbardziej ubogich i potrzebujących. Na jego drzwiach umieścił słynne słowa: „Moja Opatrzność i twoja wiara będą ostoją tego domu”. Zajmował się szczególnie starszymi i chorymi kobietami. Wkrótce założył zgromadzenie Braci Szpitalnych Jezusa Nazarejskiego, którego regułę zatwierdził papież Benedykt XIV w 1746 r. Szybko powstała też żeńska gałąź zgromadzenia, która istnieje do dzisiaj.
Krzysztof od św. Katarzyny zmarł w 1690 r., mając 52 lata. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczęto już w 1773 r., jednak przerwały go wojny napoleońskie i XIX-wieczne rewolucje w Hiszpanii. Bł. Krzysztof od św. Katarzyny jest jednym z patronów Andaluzji.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.