Być świadkiem Zmartwychwstałego to przede wszystkim być człowiekiem prawego
sumienia - napisał ks. prof. dr hab. Stanisław Wilk, rektor Katolickiego
Uniwersytetu Lubelskiego, w liście odczytywanym dzisiaj w polskich kościołach.
Publikujemy cały tekst listu rektora KUL:
Człowiek prawego sumienia - świadkiem Zmartwychwstania
Drodzy Przyjaciele Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego!
W głębokiej radości przeżywamy najważniejszą prawdę naszej wiary: zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Podobni do uczniów idących do Emaus, którzy z pałającymi sercami wsłuchiwali się w słowa Nieznajomego, dzisiaj słuchamy słów św. Piotra Apostoła skierowanych do mieszkańców Jerozolimy po Zesłaniu Ducha Świętego: „Tego właśnie Jezusa wskrzesił Bóg, a my wszyscy jesteśmy tego świadkami” (Dz 2,32). Zmartwychwstanie Jezusa jest podstawą wiary Apostołów i podstawą ich świadectwa. Apostołowie, wypełniając misję zleconą im przez Chrystusa: „Będziecie moimi świadkami” (Dz 1,8), głoszą tryumf życia nad śmiercią i przekazują Jego ziemskie przepowiadanie – Dobrą Nowinę. Są pierwszymi świadkami Zmartwychwstałego Pana. Początkowo zwątpili: spodziewali się, że Jezus odbuduje potęgę Izraela. Po dramacie Golgoty stracili nadzieję, schronili się do Wieczernika. Potrzeba było odwagi niewiast, które przybiegły i oznajmiły, że On żyje, że Go widziały, że On znowu żywy pozdrowił je słowami „Witajcie, nie bójcie się...” (Mt 28,9). Wtedy pośpieszyli także Apostołowie, zobaczyli pusty grób, płótna i chustę, i uwierzyli.
Boże wezwanie do dania świadectwa o Zmartwychwstałym „Będziecie moimi świadkami” dotyczyło nie tylko Apostołów, zostało skierowane do wszystkich uczniów i wyznawców Chrystusa. Świadkami Zmartwychwstałego byli nie tylko święci i błogosławieni, ale także bezimienni chrześcijanie, którzy bez względu na systemy społeczno-polityczne i doraźne korzyści, nawet za cenę życia, świadczyli o Zmartwychwstaniu, postępując zgodnie z Bożymi przykazaniami.
Również my jesteśmy wezwani, aby świadczyć o Zmartwychwstaniu. Bóg wzywa nas, abyśmy dali świadectwo prawdzie; abyśmy przykładem własnego życia potwierdzili wiarę w Zmartwychwstałego. Słowa Chrystusa: „Nie bójcie się” również nam dodają odwagi, napełniają otuchą i nadzieją – On jest z nami. Jego obecność pozwala ufniej spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość, którą wyznacza nie tylko walka polityczna, afery gospodarcze, rosnące bezrobocie, trudna sytuacja w służbie zdrowia czy obawa o przyszłość najmłodszego pokolenia. Jego obecność pozwala przezwyciężyć lęki i dostrzec jasne strony naszego życia; pozwala zauważyć ludzi bezinteresownych, prawych i uczciwych, którzy w swoim postępowaniu nie kierują się powierzchownymi ocenami, zasłyszanymi opiniami lub ideologicznie słuszną poprawnością polityczną, lecz idą za głosem dobrze uformowanego sumienia.
Więcej na następnej stronie