Reklama

Rektor KUL: Człowiek prawego sumienia - świadkiem Zmartwychwstani

Być świadkiem Zmartwychwstałego to przede wszystkim być człowiekiem prawego sumienia - napisał ks. prof. dr hab. Stanisław Wilk, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w liście odczytywanym dzisiaj w polskich kościołach.

Reklama

Być świadkiem Zmartwychwstałego to przede wszystkim być człowiekiem prawego sumienia. „W głębi sumienia człowiek odkrywa prawo, którego sam sobie nie nakłada, lecz któremu winien być posłuszny i którego głos [...] rozbrzmiewa w sercu nakazem: czyń to, tamtego unikaj” (KDK 16). W formowaniu sumienia przychodzi z pomocą Słowo Boże, dary Ducha Świętego, nauczanie Kościoła, świadectwa innych ludzi, ale najskuteczniejsze jest wsparcie ze strony Boga: Dekalog, czyli dziesięć przykazań, które ukazują, co jest dobre, a co złe. Dekalog jest normą obiektywną, niezależną od człowieka. Sumienie natomiast jest ściśle związane z konkretnym człowiekiem i stanowi normę moralną, która decyduje o wartości naszego czynu. Według tej normy będziemy przez Boga sądzeni; według swego sumienia, o ile jest ono prawe i zharmonizowane z Dekalogiem. O takie sumienie i o ludzi prawego sumienia, tak bardzo potrzebnych w życiu indywidualnym, rodzinnym i społecznym, apelował Ojciec św. w swoim nauczaniu podczas czwartej pielgrzymki do Ojczyzny w 1991 r. Na jej rozpoczęcie w Koszalinie powiedział: „To Boże prawo moralne jest dane człowiekowi i dane równocześnie dla człowieka: dla jego dobra. Czyż nie tak jest? Czyż nie dla człowieka jest każde z tych przykazań z góry Synaj: . Chrystus ogarnia to wszystko jednym przykazaniem miłości, które jest dwoiste: . W ten sposób Dekalog – dziedzictwo Starego Przymierza Boga z Izraelem – został potwierdzony w Ewangelii jako moralny fundament Przymierza Nowego we Krwi Chrystusa. (…) Jeśli człowiek burzy ten fundament, szkodzi sobie: burzy ład życia i współżycia ludzkiego w każdym wymiarze”. Na kolejnych etapach swej pielgrzymki Ojciec św. rozwijał te słowa Prawdy, Boże przykazania. Mówiąc o zaniedbaniach w święceniu niedzieli, przypominał o tajemnicy Bożej miłości, jaka uobecnia się na ołtarzu. Odchodząc od źródeł miłości i świętości, odchodzi się od samego Chrystusa. Pytał nas, czy wolno lekkomyślnie narażać polskie rodziny na zniszczenie i zachęcał, aby małżonkowie i rodzice rozpalali Boży charyzmat, który niesie sakrament małżeństwa. Mocno brzmiał Jego głos, kiedy mówił, że istnieje wielka potrzeba odkłamania naszego życia w różnych jego aspektach, potrzeba przywrócenia cnoty prawdomówności, by kształtowała ona życie rodzin, środowisk, społeczeństwa, środków przekazu, kultury, polityki i ekonomii. „Nie ma prawdziwej wolności bez prawdy. Tylko prawda czyni wolnymi. Słowo ludzkie jest i powinno być narzędziem prawdy”. Życzył nam też, żebyśmy przywrócili blask pięknemu słowu uczciwość: uczciwość, która jest wyrazem ładu serca oraz źródłem wzajemnego zaufania i prawdziwego rozwoju.

Więcej na następnej stronie
Jakże aktualne są i dzisiaj słowa Ojca św., który mówił: „Bracia i Siostry! Czas próby polskich sumień trwa! Musicie być mocni w wierze! Dzisiaj, kiedy zmagacie się o przyszły kształt życia społecznego i państwowego, pamiętajcie, iż zależy on przede wszystkim od tego, jaki będzie człowiek – jakie będzie jego sumienie”. Katolicki Uniwersytet Lubelski pamięta słowa Ojca św. i w ich duchu stara się kształcić i wychowywać ponad dwudziestotysięczną rzeszę studentów. Profesorowie i wykładowcy mają bowiem świadomość, że samo kształcenie intelektu młodemu człowiekowi nie wystarczy. Powinien mieć także otwarte i dobre serce, życzliwość dla innych, gotowość do ofiary, a przede wszystkim dobrze uformowane sumienie. Przed dziewięciu laty ówczesny rektor KUL, a obecny Biskup Płocki, Stanisław Wielgus wyraził to słowami: „Nie będzie największą tragedią, jeśli nasz absolwent zapomni kiedyś, co to jest fotosynteza, rachunek różniczkowy czy równania Schrödingera. Jeśli zapomni nazwisko autora Ulissesa lub nazwisko twórcy Krytyki czystego rozumu. Prawdziwą tragedią będzie natomiast, jeśli zapomni, co to jest uczciwość i życzliwość, jeśli z jego świadomości znikną Boże przykazania i jeśli wyzbędzie się sumienia”. Do takiej ewentualności nie chcemy dopuścić. Dlatego na wszystkich kierunkach studiów prowadzimy wykłady z Pisma świętego, z etyki i z katolickiej nauki społecznej. Temu także służy aktywna działalność ponad pięćdziesięciu stowarzyszeń i organizacji studenckich z duszpasterstwem akademickim na czele. Jesteśmy świadomi, że Uniwersytet może wypełniać swoją misję naukowo-dydaktyczną dzięki moralnemu i finansowemu wsparciu naszych Przyjaciół. Wyrażam ogromną wdzięczność za wszystkie, nawet najmniejsze ofiary, złożone na rzecz KUL-u, szczególnie w dniu dzisiejszym. Chcemy je przeznaczyć na wykończenie budynku dydaktycznego Collegium Humanisticum. Serdeczne podziękowanie składam władzom państwowym za dotację umożliwiającą działalność dydaktyczno-naukową. Gorąco dziękuję Dostojnemu Episkopatowi Polski za opiekę nad Uniwersytetem. Czcigodnym Księżom z serca dziękuję za trud zbierania dzisiejszych ofiar i przekazania ich Uniwersytetowi. Serdeczne „Bóg zapłać” składam naszym Przyjaciołom i wszystkim członkom Towarzystwa Przyjaciół KUL w kraju i za granicą, którzy swoją modlitwą i ofiarnym groszem wspierają nasz Uniwersytet od chwili jego powstania. Z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego wszystkim naszym Przyjaciołom, ich Rodzinom i Bliskim składam w imieniu całej społeczności akademickiej KUL najlepsze życzenia. Niech Zmartwychwstały Chrystus obdarzy swymi darami; niech ożywi miłość i umocni naszą wiarę. Niech wleje w nasze serca nadzieję i doda sił, by żyć według Bożych przykazań. Ks. prof. dr hab. Stanisław Wilk Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
1°C Wtorek
rano
3°C Wtorek
dzień
wiecej »

Reklama