Komunia dla rozwiedzionych?

Papieska Rada ds. Rodziny zaprzeczyła, jakoby papież Franciszek polecił tej dykasterii przygotować dokument na temat możliwości przystępowania osób rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach do Komunii Świętej.

Takie sensacyjne doniesienia pojawiły się na łamach włoskiego dziennika "La Repubblica”. Jak wiadomo stanowisko Kościoła w tej kwestii wyraża "List do biskupów Kościoła katolickiego na temat przyjmowania Komunii św. przez wiernych rozwiedzionych żyjących w nowych związkach" Kongregacji Nauki Wiary z 14 września 1994 r., podpisany przez jej ówczesnego prefekta kard. Josepha Ratzingera. Przewidziano w nim, że możliwe jest przystępowanie przez takie osoby do Komunii św. jedynie w przypadku, gdy mężczyzna i kobieta, którzy z ważnych powodów - jak na przykład wychowanie dzieci - nie mogą uczynić zadość zobowiązaniu separacji, «postanawiają żyć w pełnej wstrzemięźliwości, czyli powstrzymywać się od aktów, które przysługują jedynie małżonkom». Trzeba jednak przestrzegać obowiązek uniknięcia zgorszenia. Natomiast wierny, który żyje stale na sposób małżeński (more uxorio) z osobą, która nie jest prawowitą małżonką albo prawowitym mężem, nie może przystępować do Komunii św.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOMUNIA, ROZWÓD

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Jill
  26.04.2013 12:21

  Nieustannie te same liche argumenty padają w dyskusjach na ten temat. Czyli że każdy ma prawo do miłości i szczęścia. W homo-dyskursie to też jest przecież główny motyw.

   

  Z kim w ogóle ta dyskusja? Z Bogiem samym? Który zabronił człowiekowi rozdzielać to, co On sam - Bóg - połączył?
  Do tego "nie cudzołóż" i koniec tematu.

   

  Czy małżonkom niesakramentalnym ktokolwiek przyłożył pistolet do głowy i nakazał grzeszyć? Może ich własna chuć?

   

  I tak źle się dzieje, że mają swoje duszpasterstwa, bo są umacniani w postawie "oj wy biedulki odsunięte od ołtarza", a teraz jeszcze żal, że nie mogą przyjmować Komunii Świętej? To kpina z Boga samego!

   

  Jakoś dla porzuconych małżonków, którzy usiłują wytrwać w złożonej przysiędze nie ma żadnych duszpasterwst ani wsparcia..

 • dośka
  26.04.2013 14:09
  Witam jetem w trudnej sytuacji ktoś mi bliski chce właśnie rozwodu i życia z kims innym.Tłumaczy ,że ślub kościelny był zawarty pod presją i ze strachu.Proponuję iść złożyć o unieważnienie małżeństwa jednak ta osoba twierdzi ,że zbyt trudno by było teraz po 25 latach to udowodnić.Wiem ,że to nie komentarz ale może ktoś mi doradzi bo osoba ta jest mi niezwykle bliska i chcę jej dobra oraz dobra jej obecnego małżonka
 • dośka
  26.04.2013 21:05
  Ponoć rodzina wywarła ta presję dziewczyna zerwała zaręczyny(to ten którego teraz po latach spotkała) niestety też po nieudanym związku bo jak sie mówi ożenili na siłe bo sie chłopak marnował i pił.Przepraszam za sformułowanie wiem ,że chodzi o stwierdzenie nieważności .Rodzina teraz wszystkiego sie wypiera(ponoć doszło nawet do rękoczynów).Dla tego ona stwierdziła ,że byłoby za trudno stwierdzić nieważność odkąd ją znam zawsze mówiła ,że kocha tamtego ,a z obecnym była z powodu dzieci które już dorosły.Czy nowy związek mógłby mieć podstawy by się stać sakramentem nie wiem .Bardzo mi przykro bo oboje ich lubie i szanuję nie raz nam pomogli oboje sa dobrymi ludżmi.A terapia nie wchodzi już w grę bo ona już chyba postanowiła ,że chce odejść
 • sowa
  28.04.2013 20:15
  Jak to jest ze spowiedzią? Jedno z przykazań kościelnych mówi, że należy przynajmniej raz do roku się spowiadać. Czy to nadal obowiązuje w sensie dosłownym? Czy popełniam grzech, jeśli ponad rok nie idę do spowiedzi, a pomimo to przyjmuję Komunię św.? Czy spowiedź zawsze musi być indywidualna?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  13°C Sobota
  dzień
  15°C Sobota
  wieczór
  12°C Niedziela
  noc
  10°C Niedziela
  rano
  wiecej »