Będą reprezentowali Stolicę Apostolską w Kolumbii, Papui Nowej Gwinei, Beninie oraz w Liberii, Sierra Leone i Gambii.
W bazylice watykańskiej święcenia biskupie przyjęli: Włoch Ettore Balestrero - mianowany nuncjuszem apostolskim w Kolumbii, Amerykanin o polskich korzeniach Michael W. Banach - który będzie reprezentował papieża w Papui Nowej Gwinei i Kameruńczyk Brian Udaigwe - nowy nuncjusz apostolski w Beninie.
„Niestrudzone głoszenie miłości Chrystusa aż po krańce świata jest zadaniem stojącym także przez biskupami i przedstawicielami Papieża” – powiedział podczas uroczystości kard. Tarcisio Bertone, który przypomniał nowym nuncjuszom o konieczności służby aż po krzyż. „Oddać swe życie oznacza pełną dyspozycyjność, złożenie w służbie innych darów, które otrzymało się od Boga; oznacza poświęcenie swego czasu, spalanie się bez ograniczeń– mówił kard. Bertone. – Często łatwo jest nam ofiarować w darze rzeczy materialne. Dużo trudniejsze, a zarazem ważniejsze i owocniejsze jest dawanie naszego czasu. Oznacza to: wyjście naprzeciw tym, którzy poszukują prawdy; zapalanie światła w sercach tych, którzy kroczą w mroku; sianie pokoju, radości, nadziei w tych, którzy cierpią z powodu samotności, trudności, niesprawiedliwości. Papież Franciszek przypomniał nam, że trzeba oświecać sytuacje graniczne, peryferie, na których wierny lud najbardziej jest narażony na ataki tych, którzy chcą go ograbić z wiary”.
W archikatedrze w Gdańsku Oliwie święcenia biskupie przyjął ks. Mirosław Adamczyk. Będzie on reprezentował Stolicę Apostolską w Liberii, Sierra Leone i Gambii. Jest siódmym Polakiem piastującym obecnie urząd nuncjusza.
Liturgii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. W uroczystości wziął też udział metropolita gdański, abp Sławoj Leszek Głódź i abp Savio Hon Tai-Fai, sekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. W gdańskiej świątyni pojawili się też duchowni z wielu innych krajów, w tym z Wenezueli, gdzie w ostatnim czasie służył ks. Adamczyk. Pochodzący z gdańska duchowny został mianowany nuncjuszem apostolskim jeszcze przez Benedykta XVI.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.